دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

به ابوحنیفه هم منسوب می باشد که مجرد عقد نکاح را برای اثبات نسب طفل به شوهر و اجرای اماره فراش کافی دانسته می باشد.لذا مطابق فتوای او چنان‏چه مردی با زنی عقد کند و بدون این‏که امکان نزدیکی هم فراهم گردد زن را طلاق دهد و آن‏گاه شش ماه بعد از عقد2-2-1-5- بیش از ده ماه از تاریخ نزدیکی تا ولادت کودک نگذشته باشد

 

این شرط بر این اساس می باشد که به‏طور طبیعی جنین بیش از ده ماه در رحم مادر باقی نمی‏ماند، در اصل شرط فوق، بین فقها، اختلافی نیست، لیکن در حد اکثر مدت حمل اختلاف هست، معروف فقهاء آن را نه ماه دانسته‏اند (نجفی، 1981م، ج 31، ص224؛ سبحانی، 1417ق، ج 2، ص315). در این زمینه روایات زیادی هم وارد شده می باشد که حداکثر مدت حمل را نه ماه ذکر کرده می باشد (شیخ حرعاملی، 1404ق، ج 15، ص115 باب 17).

از قول شیخ طوسی نقل شده می باشد که ایشان حداکثر مدت حمل را ده ماه دانسته و محقق حلی نیز همین نظر را نیکو دانسته می باشد (طباطبایی، بی‌تا، ج10، ص484؛ شهید ثانی، مسالک، 1413ق، ج 1، ص625؛ محقق حلی، 1405ق، کتاب النکاح). بعضی نیز همچون سید مرتضی علم الهدی (بی‌تا) و شهید ثانی ( 1413ق، ج 1، ص625) حداکثر مدت حمل را یک سال ذکر کرده‏اند.

در بین فقهای معاصر نیز امام خمینی(ره) (بی‌تا، ج2، ص307) و آیت ا…خوئی (ره) (1398ق، ج 2، ص288) این قول را ترجیح داده‏اند.

شهید ثانی در مسالک روایاتی را که دلالت دارند بر این‏که حداکثر مدت حمل نه ماه می باشد، حمل بر مورد غالب کرده و امکان این‏که فرزندی در رحم مادر تا یک سال بماند را معقول و ممکن دانسته می باشد (شهید ثانی، 1413ق، ج 1، ص625).

 

ب) در حقوق ایران

ماده 1158 قانون مدنی در مورد طفل متولد در زمان زوجیت مقرر می‏دارد: طفل متولد در زمان زوجیت ملحق به شوهر می باشد، مشروط بر این‏که از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کم‏تر از شش ماه و بیشتر از ده ما نگذشته باشد.از این ماده بهره گیری می‏گردد در مورد کودکی که در زمان زوجیت به دنیا آمده می باشد، هنگامی اماره فراش اجرا و به موجب آن طفل به شوهر زن ملحق می‏گردد که شرایط زیر محرز گردد:

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران