دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : طواری رسیدگی از طریق داوری

تکه ای از متن پایان نامه :

از قرارداد داوری به اقدام می آید رد دعوایی می باشد که در دادگاه به اقدام می آید ، احصا کردن موارد بطلان رای داور وسایر ارشادات قانونی دلالتی غیر از این ندارد که رای داور همانند رای دادگاه دارای اعتبار امر مختومه می باشد؛ که یکی از آثار این اعتبار عدم پذیرش دعوایی می باشد که موضوع رای داور قرار گرفته می باشد . محاکم و حاکم را معین می کند ، قانون می باشد که مراجعه به محاکم را اجازه داده می باشد. در دادرسی طرفین می توانند هر موقع داور را تغییر دهند این در حالی می باشد که در قضاوت چنین عملی متصور نیست.

به عبارت دیگر منشا اقتدار داور اراده طرفین و قانون می باشد، داور مامور دولت نیست وحتی حق الزحمه خود را از طرفین می گیرد در صورتیکه قاضی منصوب دولت می باشد وملزم به قوانین کشورش می باشد واراده طرفین در انتخاب او نقشی ندارد (هاشم زاده ،1387، 40)

به گفته ی دکتر یوسف زاده قضاوت دولتی دارای فرمول ساده ای  می باشد که در یک قطب آن قاضی قرار دارد که متکی به نیروی حکومتی می باشد و براساس قواعدی که آن هم نهایتا با اتکا به نیروی حکومت پیشاپیش برای جامعه وضع شده می باشد حکم می راند و در دو راس دیگر آن هم طرفین دعوا هستند که انتظار دارند قاضی بر اساس همان قواعد در خصوص اختلاف آنان حکم براند و سر انجام حکم قاضی با نیروی حکومت به یکی از طرفین تحمیل می گردد . اما در داوری محوریت و پایه و اساس اراده طرفین می باشد .

از دیگر تفاوت های این دو نهاد عدم داوری پذیری بعضی از موضوعات می باشد برای مثال داور در مورد مسائل کیفری حق دخالت و اظهار نظر ندارد یا مطابق ماده 496 دعاوی

طواری رسیدگی از طریق داوری محسن محمدی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده