دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

نیت نداشته در حکم نسب قانونی می باشد (لطفی، 1381، ص29 به نقل از عاملی، 1363، ص107).

انعقاد نطفه طفل در زمان زوجیت باشد.فقهاء عموما برای تحقق قاعده فراش علاوه بر عقد نکاح بین زن و شوهر، نزدیکی آن دو را نیز شرط می‏دانند و مقصود از نزدیکی پنهان شدن آلت تناسلی شوهر به مقدار حشفه در قبل یا دبر زن باشد چه انزال صورت گرفته باشد یا نه (شهید ثانی، 1403ق، ج 5، ص432).

نزدیکی جنسی به اعتبار آن‏که سبب انعقاد نطفه گردد مبنای قاعده فراش قرار می‏گیرد در غیر آن صورت به خودی خود نمی‏تواند دلیل بر نسب قانونی باشد (طباطبایی، بی‌تا، ج10، ص482). زیرا در بعضی موارد مانند نزدیکی در دبر یا تفخیذ و هم‏چنین نزدیکی در قبل با عدم انزال، از اموری که موجب باردار شدن زن باشد نیست، لذا بسیاری از فقهاء تصریح کرده‏اند که اماره فراش در صورتی جاری می‏گردد که نزدیک از قبل بوده و انزال صورت گرفته باشد (بجنوردی، 1413ق، ج4، ص30).

در این میان بعضی از فقهاء مانند صاحب جواهر الکلام، صرف دخول را معتبر دانسته‏اند گرچه انزال صورت نگرفته باشد، زیرا اظهار داشته‏اند امکان دارد نطفه زن (تخمک یا اوول) به دلیل دخول، آمادگی زاد ولد پیدا کند یا به نحوی نطفه کودک منعقد گردد که ما از آن اطلاع نداریم بلکه صرفا خداوند متعال به آن آگاهی دارد (نجفی، 1981م، ج 31، ص223).

پس در صورتی دخول، می‏تواند مبنای انتساب طفل به شوهر قرار گیرد که امکان تکوّن طفل از او برود لذا نزدیکی مرد خصّی یا أخته و یا کسی که در منی او مادّه حیاتی اسپرماتوزئید وجود ندارد، نمی‏تواند اثبات کننده نسب باشد (امامی، 1375، ج 5، ص157).

بعضی از دانشمندان هم برآنند که اثبات نزدیکی در زمان زوجیت برای تحقق قاعده فراش لازم نیست، بلکه همین‏که طفل در زمان زوجیت شش ماه پس از انقعاد نکاح، متولد شده باشد ملحق به شوهر می باشد.مبنای نظر مزبور علاوه بر حفظ عفت خانوادگی، دشوار بودن اثبات دخول هم می‏باشد زیرا، نزدیکی جنسی از اموری می باشد که کوشش در مخفی داشتن آن می‏گردد و عموما دیگران از آن آگاه نمی‏شوند و قابل اثبات نیست، لذا در این‏گونه موارد بایستی از قرائن و اوضاع و احوال ظاهری کمک گرفت و به همین مقدار اکتفاء نمود (همان).

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران