دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مبانی قر آنی کرامات اولیاء

تکه ای از متن پایان نامه :

3

نهم. كرامات وليّ، اجابت دعا و تاثير كرامت وي، همه­گي، حال او و قوت او بر آن فعل و كفايت مؤونت می باشد اما معجزات پيامبران، آوردن چيزي از نبود به وجود و برگرداندن و قلب اعيان می باشد.[1]

دهم. پيامبران بايد اين معجزات را براي مردم آشكار كنند و آن‌ها را دليل دعوت خويش سازند و هر گاه آن‌ها را كتمان كنند از فرمان حق سرباز زده‌اند اما اوليا، فرمان دارند كه كرامات خود را از مردم كتمان كنند و اگر پاره‌اي را براي جاه طلبي در ميان مردم ظاهر كنند حكم خدا را ناديده گرفته‌اند و معصيت كرده‌اند.

يازدهم. پيامبران با معجزات بر مشركان دليل مي‌آوردند و خاموششان مي‌سازند و دل‌هاي سياه آنان را

كه به خداي ايمان ندارند نرم مي‌سازند اما اوليا كرامات را براي اطمينان دل خويش دارند و از پنهان­

سازي و آشكاري آن بيمي به دل راه نمي‌دهند.[2]

دوازدهم. كرامت محدود به زمان زندگي نيست بنابراين پس از مرگ او نيز شدني می باشد اما معجزه پيامبر اختصاص به زمان زندگي ايشان در دنيا دارد و پس از مردن بريده مي‌گردد.[3]

و سيزدهم اينكه: معجزه از حد طاقت بشر بيرون می باشد اما كرامت خارج از توان بشر نيست هر چند عجيب و خارق عصر ايشان يكي می باشد[4] و شدني می باشد كه وليّ­اي از اولياي خدا پيش يا پس از پيامبران كرامتي بياورد.

اما «إرهاص[5]» به همزه زيرين در واژه­شناخت­ها­ به‌معناي بنا كردن ديوار با گِل، و آماده­ي چيزي شدن، و ايستادن می باشد.[6] وجه تسميه­ي آن، اين می باشد كه در لغت، ارهاص به‌معناي بنا نهادن خانه می باشد و اين خارق عادت، اعلام به بناي خانه نبوت می باشد.[7] اما در تعريف إرهاص گفته‌اند كه: آن چیز که از خوارق كه پيش از ظهور و برانگيختگي پيامبر، صادر مي‌گردد می باشد مانند نوري كه در پيشاني پدران پيامبر ما (صلی الله علیه و آله) بود؛ و البته انجام كار خارق عادت رهنموني می باشد پيش از بعثت وي، بر برانگيخته شدن اوست؛ و آن چیز که قبل از برانگيخته شدن، از پيامبري سر زند[1]. التعرف لمذهب اهل التصوف، همان.

[2]. اللمع في التصوف، همان.

[3]. دحلان، احمد بن زيني، الدرر السنيه في الرد علي الوهابية، تركيه، استانبول، وقف الاخلاص، 1413ق، 1371ش، 1993م، ص4.

[4]. همان.

[5]. «Supernatural deeds – Faits surnaturels»، التهانوي، محمدعلي، موسوعة كشاف اصطلاحات الفنون و العلوم، تقديم، اشراف و مراجعة: رفيق العجم، تحقيق: علي دحروج، لبنان، بيروت، مكتبة لبنان ناشرون، الاولي، 1996، ص241. فرهنگ اصطلاحات عرفان اسلامي، فارسي – انگليسي، «laying the foundations»، ص55.

[6]. عبدالرحيم ابن عبدالكريم صفي پور، منتهي الارب في لغة العرب، كتابخانه سناني، بي تا، ج4، ص1092.

[7]. گوهرين صادق، توضیح اصطلاحات تصوف، تهران، زوار، 1383، نيز ر. ك به: زمخشري، محمود، الكشاف عن حقائق التنزيل و عيون الأقاويل في وجوه التأويل، بيروت، دارالمعرفة، الطبعة الثانية، 1426 ق، 2005 م، ص563.


مباني قر آني كرامات اولياء91

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد:مبانی قر آنی کرامات اولیاء