دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

” وَ اللَّاتِي يَأْتِينَ الْفاحِشَةَ … مِنْكُمْ” وقتى مى‏خواهند بگويند فلانى فلان اقدام را انجام داده هم مى‏گويند:” فلان اتاه”: و هم تعبير مى‏كنند” فلان اتى به”، و كلمه” فاحشه” از ماده (ف- ح- ش) به معناى طريقه شنيعه می باشد، ولى استعمالش در اقدام شنيع زنا شايع شده می باشد، و در قرآن كريم در آيه زير بر لواط و يا هم بر آن و هم بر اقدام مساحقه- همجنس‏بازى زنان- اطلاق شده می باشد.” إِنَّكُمْ لَتَأْتُونَ الْفاحِشَةَ ما سَبَقَكُمْ بِها مِنْ أَحَدٍ مِنَ الْعالَمِينَ”[1] .

و ظاهرا و بطورى كه بيشتر مفسرين گفته‏اند: مراد از فاحشه در آيه مورد بحث اقدام زنا باشد، مفسرين روايتى هم نقل كرده‏اند، كه رسول خدا (ص) وقتى آيه تازيانه در اول سوره نور نازل گردید فرمود: اين همان راه علاج و سبيلى می باشد كه خداى تعالى در آيه پانزده سوره نساء وعده‏اش را داده می باشد (طباطبایی، 1390ق، ج‏4، ص370).

اين دو آيه از نظر مضمون متناسب با همند و ضمير مؤنث- ها- در جمله: (ياتيانها) بطور قطع به كلمه (فاحشة) بر مى‏گردد، و اين خود مؤيد اين معنا می باشد كه زمينه هر دو آيه بيان حكم زنا می باشد، و بنا بر اين آيه دوم متمم حكم در آيه اول می باشد، زیرا آيه اول تنها حكم زنان زناكار را متعرض شده، و آيه دوم حكم زن و مرد هر دو را بيان مى‏كند، و آن عبارت می باشد از ايذاء يعنى شكنجه دادن، پس در نتيجه از مجموع دو آيه حكم مرد زناكار و زن زناكار با هم بهره گیری مى‏گردد، و آن اين می باشد كه هر دو را كتك مى‏زنند، و خصوص زن زناكار را در خانه حبس مى‏كنند (همان).

ليكن اين معنا با آيه بعد كه مى‏فرمايد: (اگر توبه كردند و به صلاح گرائيدند دست از آن دو برداريد …) سازگار نيست، براى اينكه در آيه مورد بحث مى‏فرمود: زن را تا ابد در خانه حبس كنيد، و اين آيه مى‏فرمايد: اگر توبه كردند رهاشان كنيد، بناچار بايد گفت: مقصود از دست برداشتن از آن دو، دست بردارى از كتك و شكنجه آن دو می باشد، نه از حبس كه حبس به حال خود باقى می باشد (همان).

و به همين جهت می باشد كه برخى از مفسرين به تبع بعضى از روايات كه بزودى مى‏آيد گفته‏اند: آيه اول در باره حكم زناى زنان ثيب- بيوه- می باشد، و آيه دوم در مقام بيان حكم دختران بكرى می باشد كه مرتكب زنا شوند. و مراد از ايذاء همان حبس كردن دختران بكر، و[1] – شما اقدام فاحشه را مرتكب مى‏شويد، عملى را كه قبل از شما در احدى از مردم دنيا سابقه نداشته. سوره عنكبوت آيه 28.

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران