دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مبانی قر آنی کرامات اولیاء

تکه ای از متن پایان نامه :

حكيم رومي كاري می باشد كه علاوه بر تغيير ذائقه­ي علمي نوشته و نيز خواننده به لطافت سخنان افزوده می باشد و بالاتر، اينكه هم‌خونيِ ادبيات فارسي با قرآن و تاريخ انبيا و اوليا را مي‌رساند.

  1. پاسخ چالشي كه امروزه مدعيان پشتيباني از قرآن و سنت به نام جدايي قرآن، عرفان و برهان در پي آنند را اين رساله با بهره‌گيري چشم‌گير از آيات قرآن به مرز كفايت رسانده می باشد و اگر اراده بر اين بود كه نام ديگري بر اين نگاره نهيم بي­گمان «عرفان و برهان در دامان قرآن» در خور آن بود، باشد كه در جمع هر سه‌ي قرآن، عرفان و برهان در اين نگاشته و نگاشته‌هاي دگر بيشتر بينديشند.
  2. محقق بايد كه كشته نقد و انتقاد بي‌رحمانه باشد چنان­كه حقير اين خواست را از سروران عرفان‌پژوه و اساتيد گران‌قدرم دارم.
  3. راقم اين سطور، نوآوري رساله حاضر را در اصل موضوع يعني پرداختن به «مباني قرآني كرامات اوليا» مي داند و بر اين باور می باشد كه گرچه پژوهه­ي پيش‌رو بهترين نيست و نخواهد بود اما معتقد می باشد نخستين گام را در اين باب گشوده می باشد. باشد كه پله‌اي گشته تا زير پاي قلم‌هاي پژوهش‌گران قرار گيرد و به بناي ساختمان دانش اسلامي خشتي فزون گردد.
  4. رساله­ي پيش رو در دو بخش سامان يافته كه سخن اصلي نگارنده در بخش دوم به ويژه در گفتار سه، گنجانده شده و در پايان هر فصل يك نتيجه گرفته شده كه نخست امور خارق عادت ياد شده در كتاب آسماني يعني قرآن كريم را بياوريم آنگاه بيان كنيم كه اين­گونه امور چگونه از بشر سرمي­زند.

به هر روي:

تو گر پرنياني نيابي مجوش   كرم كار فرما و حشوش بپوش[1]

طرح مسئله

مسئله، اين می باشد كه امور خارق عادتي كه از سوي افراد خاصي انجام مي گردد آيا در قرآن به عنوان اساسي­ترين منبع ديني به آن پرداخته شده می باشد؟ و اگر بررسيده، سخنش چيست؟ از نگاه قرآن چه اموري سبب مي گردد تا كارهاي خارق عادت از اوليا و عارفان سرزند؟ نگارنده سطور در يك تحقيق ميداني، شناخت عارف را به ميان عامه مردم و نيز دانش آموخته‌هاي سنتي و امروزي برده، بي‌گزاف قريب به اتفاق، انجام اقدام خارق العاده، نيت‌خواني، اشراف بر ضماير و مانندهاي اين ها را ملاك عرفان و عارف قرار دادند. اين‌جانب بر همه تأسف خورد و بيش از همه، بر غربت عرفان اسلامي. اين‌جاست كه جا براي جولان عارف‌نما گرفته تا مرتاض و هر معبرّ خواب و حدس‌زننده و پيش‌گو و فال‌زن و كف‌بين و غیر از اينها باز مي گردد تا راه شماري را ببندند و از سويي عده‌اي هم به راقم اين سطور در چالش‌هاي پيش‌روي دانش، هماره سخن حَلّي را كاراتر از پاسخ نقضي مي‌داند. كوتاه سخن اينكه فرضيه و ادعاي نگارنده اين می باشد كه مي‌گردد با روي‌كردي وحياني ـ قرآني، به ناهمواري‌هاي فراروي عرفان اسلامي پايان داد و در موضوع‌نگاشت خود نيز به دنبال اين می باشد كه ره‌يافتي قرآني براي پرسش اصلي بيابد. در اين ره­گذر براي اينكه سخن اصلي بيشتردر جان­ها فرو رود و به قول معروف اوقع في النفوس واقع گردد، نخست گفتاري را به گذري بر گونه­هاي امور خارق عادت با تكيه بر يادكرد بشر­ها و موجوداتي كه آن كارها از آنها سرزده و يا پديد آمده، مي­پردازيم، و آنگاه به تحليل و دست داده مباني دست­يابي به چنين امور فراحسي و فوق طبيعت در پيشگاه قرآن مي­نشينيم.

اهميت و ضرورت پژوهش

اهميت اين پژوهش علمي به قدر ارزش آلايش فضاي عرفان اسلامي ـ و نه عرفان اسلامي ـ می باشد.

عده­اي با ترفندي، عده‌اي را طلسم مي كنند، برخي گويا با دعا، آن طلسم را باز مي‌كنند، شماري رخ‌دادي را پيش‌گويي مي‌كنند، بعضي از درون شخص، چيزي را بر ملا مي‌كنند، مرتاضي با گردويي، چله‌اي را در قبر مي‌گذراند، سالكي ادعاي بهره­مندي از دست‌گيري شيخ از دنيا رفته‌اش را مي‌كند، عارفي مدعي می باشد كه حيواني را مي‌ميراند و زنده مي‌كند و…. همه­ي اينها اموري[1]. سعدي، مصلح بن عبدالله، بوستان، با بهره گیری از نسخه­ي تصحيح شده­ محمدعلي فروغي (ذكاءالملك)، تهران، اقبال، چهارم، 1368، ديباچه: ص7.


مباني قر آني كرامات اولياء91

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد:مبانی قر آنی کرامات اولیاء