دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

فروخت و در نزد خریدار سوم معلوم گردید که کنیز حامله می باشد، امام صادق (ع) فرمود: فرزند از آن فراش می باشد و برای زناکار بهره‏ای نیست.

با در نظر داشتن کثرت نقل این حدیث در کتب روایی شیعه و اهل سنت که مواردی از آن در این‏جا ذکر گردید از حیث سند عبارت «الولد للفراش و للعاهر الحجر» صدورش از پیامبر اکرم (ص) قطعی می باشد و یا دست کم در اطمینان به صدور آن شکی نیست لذا از اخبار صحیح و مسلّم الصدور در بین مسلمین می‏باشد (بجنوردی، 1413ق، ج 4، ص 23).

 

 

2-1-2- مفاده قاعده

 

مضمون جمله اول از حدیث که اظهار داشته می باشد:«الولد للفراش»این می باشد که طفل اختصاص به زوج شرعی دارد و دیگران هیچ گونه حقی نسبت به او ندارند و این معنی هم نتیجه محصور بودن مبتدا (الولد) در خبر (فراش) می‏باشد. در کلام عرب چنان‏چه مبتدا معرف به الف و لام باشد افاده حصر می‏کند مثلا گفته می‏گردد «الکرم و الشجاعه فی العرب» که مقصود این می باشد که کرم و شجاعت فقط در عرب می باشد (بجنوردی، 1413ق، ج 4، ص24).

اختصار آن‏چه از این جمله فهمیده می‏گردد، اختصاص و انحصار می باشد، اختصاص از«لام» در «للفراش» بهره گیری می‏گردد چه این‏که مراد از آن ملکیت نیست و انحصار هم از «ال» در الفراش و «الولد» هم‏چنان‏که گفته می‏گردد «الجلّ للفرس».

جمله«الولد للفراش»به ظاهر جمله خبری می باشد اما در واقع جمله انشائی می باشد، یعنی پیامبر اکرم (ص) در مقام اظهار حکم شرعی بوده‏اند نه در مقام خبر دادن از واقعه طبیعی و خارجی.اصولا قضایای شرعی و احکام فقهی که به شکل جملات خبریه وارد شده می باشد در حقیقت انشاء حکم می‏باشند، گرچه به صورت إخبار اظهار شده باشند.مثلا در احادیثی که از قول ائمه معصومین (علیهم السلام) وارد شده که فرمودند: «یغتسل و یعید». مقصود، اظهار و انشاء حکم شرعی می باشد یعنی مکلف بایستی غسل کند و نماز را اعاده نماید، نه این‏که خبر دادن از غسل و اعاده نماز مکلف باشد.افزون بر آن اگر این‏گونه عبارات انشائی نباشند در بعضی مواقع مستلزم دروغ و خلاف واقع می‏گردد (لطفی، 1381، ص255).

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران