دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

آیه دیگری که از عموم آن بر حرمت تلقیح مصنوعی از نطفه غیر شوهر استدلال می‏گردد این آیه می باشد:و الذین هم لفروجهم حافظون الاّ علی ازواجهم أو ما ملکت أیمانهم فانّهم غیر ملومین فمن ابتغی وراء ذلک فأولئک هم العادون (مؤمنون/4)؛ یعنی رستگاران کسانی هستند که فروج خود را غیر از از همسران یا کنیزان خود حفظ کند که آنها مورد ملامت قرار نمی‏گیرند. پس هرکسی غیر از این را اقدام کند از تجاوزکاران می باشد.

این جمله از آیه شریفه که اظهار داشته می باشد «فمن ابتغی وراء ذلک…» دلالت می‏کند به هر عملی که با حفظ عضو منافات داشته باشد آن اقدام تعدی و تجاوز از حدود شرعی می باشد غیر از وقتی که به طریق ازدواج یا ملک یمین (کنیز خریداری شده) باشد.

البته به استدلال از دو ایه فوق این اشکال وارد می باشد که مقصود از حفظ فروج ممکن می باشد حفظ آن از دیگران باشد نه حفظ از هر چیزی حتی تلقیح. پس ریختن منی مرد نامحرم در رحم زن توسط خود زن یا با وسائل پزشکی مصنوعی را شامل نمی‏گردد (فصلنامه فقه اهل بیت، مقاله تلقیح مصنوعی/ص 137). به علاوه‏که چه بسا مقصود از حفظ تنها حفظ آن از نگاه دیگران باشد. چنان‏که روایت ابی بصیر به نقل از امام صادق (ع) نیز بر همین مطلب دلالت دارد به علاوه در عرف و لغت به چنین طفلی فرزند آن زن گفته می‏گردد و آیه شریفه:ان امّهاتهم الاّ اللاتی ولدنهم (مجادله/2) یعنی تنها زنهایی که آنها را زائیده‏اند مادر آنها هستند. نیز بر این مطلب دلالت دارد زیرا برطبق این آیه ملاک وجود ارتباط مادری و فرزندی تولد کودک از زن می باشد و در تولد از طریق تلقیح مصنوعی هم این حالت هست.

هم‏چنین نامشروع بودن تلقیح مصنوعی با نطفه غیر شوهر به لحاظ تفکیکی، منافاتی با مشروع بودن الحاق فرزند به مادر به لحاظ وضعی ندارد و چنین کودکی ولد الزنا محسوب نمی‏گردد. هم‏چنان‏که کسی با همسر خود در ایام حیض یا روزه ماه رمضان نزدیکی کند اقدام حرامی مرتکب شده می باشد اما اگر زن حامله گردد نسب کودک به والدین ثابت می باشد، پس اگر با این نوع از تلقیح مرتکب حرام شده باشد، فرزند ملحق به زن می‏گردد زیرا که در رحم او پرورش یافته همان طور که گفته گردید عرفا و لغتا فرزند او نامیده می‏گردد و هیچ دلیل شرعی برخلاف آن وجود ندارد (حسینی، 1384، ج1، ص12).

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران