دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

– چنان‏که فاصله بین ازدواج و تولد طفل بیش از شش ماه باشد اما فاصله بین نزدیکی به شبهه و تولد کم‏تر از شش ماه یا بیشتر از ده ماه باشد در این حالت اماره فراش فقط نسبت به شوهر زن اجراء می‏گردد و کودک به او ملحق خواهد گردید.

3- چنان‏که از تاریخ نزدیکی شوهر با زن، کم‏تر از شش ماه بیش‏تر از ده ما گذشته باشد، یا ثابت شده باشد که نطفه شوهر فاقد ماده حیاتی می باشد، اما از زمان نزدیکی به شبهه بیش‏تر از شهید ثانی، 1413ق، ج 1، ص455؛ ایروانی، 1417ق، ج2، ص193؛ بجنوردی، 1413ق، ج4، ص39).

قول سوم این می باشد که طفل به شوهر سابق زن ملحق خواهد گردید. این قول در آثار حقوقی معاصر ترجیح دارد زیرا اولا قانون مدنی، استقراع را برای حل هر امر مشکل و مانند مشکل نسب پیش‏بینی نکرده می باشد، ثانیا این استدلال که فراش شوهر زائل شده و فراش واطی به شبهه باقی می باشد قابل ایراد می باشد، زیرا با رفع شبهه این فراش نیز زائل می‏گردد، به علاوه این‏که وجود فراش در زمان نزدیکی ملاک اعتبار می باشد و فرض این می باشد که در این زمان دو فراش وجود داشته می باشد. ثالثا الحاق طفل به شوهر سابق زن با مصلحت طفل سازگارتر می باشد زیرا کودکی که ولد شبهه معرفی می‏گردد در جامعه دارای حیثیت و تکریم فرزندی که ناشی از نکاح صحیح می باشد، نخواهد بود.رابعا ماده 1159 قانون مدنی مؤیّد این نظر می باشد چه این ماده به‏طور اطلاق طفلی را که در فاصله ده ماه یا کم‏تر از انحلال نکاح تولد یافته ملحق به شوهر سابق زن می‏داند (امامی، 1375، ج 5، ص176).

نیز هرگاه دو نفر یکی به شبهه و دیگری به زنا با زنی نزدیکی کرده باشند، با رعایت حداقل و حداکثر مدت حمل، اماره فراش فقط درمورد کسی جاری می‏گردد که وطی به شبهه نموده و طفل صرفاً به او ملحق می‏گردد نه به زانی، از مواد 1164 و 1167 ق.م. نیز همین نظر استنباط می‏گردد، هم‏چنان‏که زنا با زن شوهردار و احتمال تکون طفل از آن مانع اجرای اماره فراش نسبت به واطی به شبهه نخواهد گردید.

 

 

2-3-3- نزدیکی به شبهه با محارم

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران