دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ضررهای جمعی در مسئولیت مدنی

تکه ای از متن پایان نامه :

تأميني مي‌توان از ارتكاب جرائم و تخلفات در آينده كاسته و تأثير اصلاحي تربيتي را بدين روش درمورد اشخاص حقوقي نيز تحصيل نمود[1].

6-3- مسئوليت كيفري اشخاص حقوقي در حقوق ساير كشورها

در حقوق ایتالیا (رم) اين اصل پذيرفته شده كه اشخاص حقوقي قادر به ارتكاب جرم نيستند؛ یعنی انجمن‌ها و اشخاص حقوقی نمی‌توانند مرتکب جرم شوند؛ اما مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی در حقوق جزای کنونی کشورهای لاتین مانند خود ایتالیا پذیرفته شده می باشد؛ به عنوان مثال ماده 197 از قانون جزای ایتالیا مقرر می‌دارد: «مسئولیت مدنی اشخاص حقوقی در پرداخت غرامت -موجوداتی که دارای شخصیت حقوقی هستند- به استثنای دولت و استان‌ها و شهرستان‌ها در صورتی که نماینده یا کارمندان آن‌ها مرتکب تخلفی شوند و یا با مرتکب اقدام مجرمانه ارتباط تکفل داشته با شند و یا با مرتکب برخلاف وظایف ذاتی شغل خود اقدام کرده باشند، مسئول می باشد»[2].

در حقوق جزای آمریکا، به خاطر پیچیدگی بیشتر حیات اجتماعی، شرکت‌های بزرگ صنعتی و تجاری نفود و اهمیت فوق‌العاده‌ای به دست آورده‌اند. به همین خاطر مسئولیت جزایی اشخاص حقوقی از دیر باز پذیرفته شده می باشد. برای نمونه قسمتی از رای یک دادگاه آمریکایی، که مشخص‌کننده برداشت حقوق جزای آمریکا از مسأله مسئولیت جزایی اشخاص حقوقی می باشد، آورده می‌گردد. در رای این دادگاه آمده می باشد: «عمده آن می باشد که غیر از در مواردی که مجازات انحصاراً از اعدام یا زندان تشکیل می‌گردد، یک شرکت را می‌توان به خاطر بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی یا عدم انجام مسئول قلمداد نمايد، یعنی کسانی که در تحقق تصمیم خلاف به نحوی مباشرت و شرکت داشته‌اند را مقصر و مشمول تحمل كيفر بداند.

با اين توضيحات نتیجه می‌گیریم که نظریه مسئولیت جزایی اشخاص حقوقی در تعدادی از نظام‌های حقوقی مورد پذیرش قرار گرفته می باشد. البته در حقوق ایران، با در نظر داشتن توضیحاتی که داده گردید نظر قانونگذار صريح و واحد و مشخص نیست و در صورتي كه شخصیت حقوقی را واجد مسئولیت جزایی بدانیم، موجب می‌گردد که اشخاص حقیقی عضو شخصیت حقوقی یا سهام‌داران آن در انتخاب نمایندگان و مدیران شخص حقوقی دقت کافی مبذول نمایند و آنها را تحت نظارت خود در آورند تا مبادا با نقص قوانینی که تاثیر در اقتصاد دارد، موجبات اخلال در نظم عمومي و اختلال در نظام اقتصادي کشور ايجاد گردد. همان‌طور که سود حاصل از یک جرم در یک شرکت یا مؤسسه یا انجمن به تمام عناصر و ارگان‌ها و افراد آن می رسد، کیفر آن نیز بایستی برای همگی متصور گردد و نباید فقط یک یا چند نفر خاص

[1] – پرويز، صانعي، حقوق جزاي عمومي، تهران، گنج دانش، جلد دوم، چاپ پنجم، 1372، ص 118

[2] – همان،ص120.

ضررهای جمعی در مسئولیت مدنی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق: ضررهای جمعی در مسئولیت مدنی

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده