دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ضررهای جمعی در مسئولیت مدنی

تکه ای از متن پایان نامه :

اين مجازات مصون ندانسته، زيرا اين جرم عليه اموال نبوده بلكه از مصاديق جرائم عليه آسايش عمومي می باشد كه هدف از پيش‌بيني آن، حفظ و گسترش فضاي سبز و جلوگيري مرتكب تخريب يا ايجاد حريق يا از كار انداختن يا هر نوع خرابكاري ديگر گردد، بدون آن كه مقصود او اخلال در نظم عمومي باشد، به حبس از سه تا ده سال محكوم خواهد گردید».

همانطور كه از نگارش ماده هويدا می باشد، تعلق اين اموال به دولت شرط تحقق جرم موضوع اين ماده نمي‌باشد، بلكه مهم آن می باشد كه اموال مذكور «براي بهره گیری عمومي ايجاد شده باشد» اعم از اينكه متعلق به دولت يا بخش خصوصي باشد، يا اينكه با سرمايه مشترك دولت و بخش خصوصي احداث شده باشد. بنابراين ماده شامل مثلاً كنتور شخصي يك خانه نمي‌گردد. ولي ممكن می باشد دربرگيرنده تلفن‌هاي عمومي يا پمپ بنزين‌ها و نظاير آن باشد. اما ايجاد و نصب شدن اين دستگاه‌ها جهت مصارف عمومي شرط تحقق اين جرم يا مسئوليت عمومي می باشد و آسيب و صدمه به اين وسائل قبل از بهره گیری عموم مشمول اين بحث نمي‌گردد و به صرف نصب حتي قبل از بهره گیری مشمول وسائل عمومي مي‌گردد و تبعات آسيب و صدمه بر آن مترتب مي‌باشد. مورد مهمي كه در اختلال و آسيب به آن اشاره شده اختصاص به شبكه‌هاي آب و فاضلاب و برق و سدها و خطوط انتقال نيرو، تلفن، پست، راه‌آهن، تلگراف و غيره دارد كه آثار ضررهاي جمعي آن مشهود و معلوم می باشد.

لازم به ذكر می باشد طبق بند 1 ماده 47 قانون مجازات اسلامي مصوب سال 1392 صدور حكم و اجراي مجازات در مورد «جرائم عليه امنيت داخلي و خارجي كشور، خرابكاري در تأسيسات آب، برق، گاز، نفت و مخابرات» قابل تعويق و تعليق نمي‌باشد. و براحتي مي‌توان از روح ماده فوق اين موارد را به آسيب زدن به كشتي‌ها، وسيله‌هاي نقليه عمومي، هواپيماها و … تسري داد كه در موارد ديگر نسبت به آنها تصريح به اقدام آمده می باشد.

هـ-اقدامات عليه بهداشت عمومي

     ماده 688 «قانون تعزيرات» مصوب 1375، يك جرم عليه آسايش عمومي پيش‌بيني كرده كه جبران ضرر جمعي در آن كاملاً لحاظ گرديده، اشعار مي‌دارد: «هر اقدامي كه تهديد عليه بهداشت عمومي شناخته گردد از قبيل آلوده‌كردن آب آشاميدني يا توزيع آب آشاميدني آلوده، دفع غير بهداشتي فضولات انساني و

ضررهای جمعی در مسئولیت مدنی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق: ضررهای جمعی در مسئولیت مدنی

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده