دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :تاثیر آموزش راهبرد­های فراشناخت و خلاقیت بر خود پندارۀ تحصیلی 

تکه ای از متن پایان نامه :

در واقع یک دانش­آموز هنگام ترک مدرسه بایستی دارای اعتماد به خود، خوش­بینی، عزت نفس بالا و تعهد به رشد و تعالی فردی در زندگی خود در حیطه­های خانوادگی، اجتماعی و شغلی باشد. می­توان گفت عنصر اصلی ارتقاء خودپنداره بر این فرضیه استوار می باشد که خودپندارۀ بالا با احساس ارزش خود و پذیرش خود همراه می باشد.

محققانی مانند مزلو (1954) و کوپر اسمیت (1967)، شکل­گیری خود­پندارۀ مثبت را برای شخصیت و سازگاری اجتماعی امری ضروری دانسته­اند (تریسی[1]، 2002). گراس[2](1993) نیز اظهار داشته­می باشد که اگر کودکی از نظر عقلانی نابغه می باشد، سطح عملکرد بالایی ندارد، ممکن می باشد یکی از علت های این امر عدم طرفداری توانایی­های شناختی وی به وسیله سطح مناسب خودپنداره یا ارزشی خود می باشد. (چیسور[3]، 2004). کارل راجرز[4] (1951) به2-اهمیت داشتن : یکی دیگر از اجزای تشکیل دهندۀ خودپنداره می باشد که زیاد مورد توجه و پژوهش قرار نگرفته می باشد، مقصود از اهمیت داشتن احساس فرد راجع به میزان پذیرش توسط دیگران و به حساب آوردنش می­گردد. نوجوانانی که فکر می­کنند برای دیگران اهمیتی ندارند و مهم نیستند به شدت افسرده، ناشاد و غمناک­اند و حالت عاطفی ناخوشایندی از خود نشان می­دهند. (همان)

3­- هسته کنترل[5]: سومین بعد تشکیل دهندۀ خودپنداره می باشد و مقصود از آن انتظاراتی می باشد که فرد از کنترل کننده­های دورنی و بیرونی دارد که باندورا[6] (1977) به این حالت خودبسندگی[7] و دکارم[8] (1968) به آن علت­یابی شخصی[9] می­گویند.

علی­رغم تفاوت­های موجود در دیدگاههای صاحب نظران و اهل فن در مورد هستۀ کنترل، تعریفی که از آن به اقدام آمده­می باشد این می باشد که فرد تا چه اندازه علت بروز رفتارهایش را به عنوان داخلی یا خارجی نسبت می­دهد. به اعتقاد روزنبرگ (1985) هستۀ کنترل در طول دورۀ نوجوانی ثابت می­ماند و با متغییرهایی زیرا[1]. Tracey

[2]. Grass

[3]. Chessor

[4]. Carlrogers

[5]. Locus of control

[6]. Bandera

[7]. Self – efficacy

[8]. Dekarm

[9]. Personl causality

تاثیر آموزش راهبرد¬های فراشناخت و خلاقیت بر خود پندارۀ تحصیلی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه