دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

 

 

و از روی اشتباه مردی با زنی نزدیکی نماید، شبهه در وطی می باشد مثل این‏که مرد نابینائی با یک زن بیگانه به تصور این‏که زوجه اوست نزدیکی نماید (همان).

نزدیکی به شبهه در حکم نزدیکی از طریق نکاح صحیح می باشد و آن‏چه در اثبات نسب مشروع گفته گردید در اثبات نسب ناشی از شبهه نیز صادق می باشد. پس نسب پدری را در این‏جا نیز با أماره فراش می‏توان ثابت نمود و طفلی هم که ولد شبهه به حساب می‏آید، مطابق قاعده فراش منتسب به کسی خواهد بود که در شبهه بوده می باشد. اگر زن و مرد هر دو در شبهه بوده باشند، منتسب به هر دو می‏گردد، اگر یک طرف عالم و طرف دیگر در شبهه بوده باشد، فرزند به کسی ملحق می‏گردد که در شبهه بوده می باشد؛اما نسبت به شخصی که عالم به واقع بوده ولد الزنا بوده و ملحق به او نخواهد گردید.

ماده 1165 ق.م. هم‏چنین مقرر داشته می باشد: طفل متولد از نزدیکی به شبهه فقط ملحق به طرفی می‏گردد که در اشتباه بوده و در صورتی که هر دو در اشتباه بوده‏اند، ملحق به هر دو خواهد بود. برای اجرای قاعده فراش در ولد شبهه فروض زیر قابل تصور می باشد:

 

 

2-3-1- نزدیکی به شبهه با زن شوهردار

 

چنان‏چه مردی با زن شوهردار از روی شبهه نزدیکی نماید و طفلی متولد گردد، با در نظر داشتن حد اقل حد اکثر مدت حمل در الحاق طفل به شوهر یا واطی به شبهه چهار حالت قابل مطالعه می باشد.

1- چنان‏چه از زمان نزدیکی هرکدام تا تولد کم‏تر از شش ماه یا بیش از ده ماه باشد در این صورت کودک به هیچ یک از آن دو ملحق نخواهد گردید.

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران