دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ضررهای جمعی در مسئولیت مدنی

تکه ای از متن پایان نامه :

كلمه دولت در ماده 11 عام بوده و سه قوه را در بر مي‌گيرد و قاضي نيز در صورت ارتكاب تقصير عمدي يا سنگين خود ضامن می باشد و زيان‌ديده فقط مي‌تواند جبران خسارت وارده را از او بخواهد[1].

6- مسئوليت كيفري اشخاص حقوقي

بحث پذیرش مسئوليت کیفری برای اشخاص حقوقی، يكي از نكات مهمي می باشد كه پيوسته محل اختلاف نظر بوده می باشد. فقدان راهكاري مشترك موجب شده تا کشورهای مختلف راه‌حل‌هاي متفاوتي را اتخاذ نمايند و دادگاه‌ها رويه‌هاي همساني را بكار نگيرند و گاه در دامن افراط يا تفريط گرفتار شوند.

به هرحال، در اين ارتباط نخست نظريه پذیرش مسئولیت كيفري اشخاص حقوقي و دوم نظريه عدم مسئوليت كيفري اشخاص حقوقي را بررسي مي‌نماييم.

6-1- نظريه پذیرش مسئولیت كيفري اشخاص حقوقي

معتقدين به مسئوليت جزايي اشخاص حقوقي بر اين باورند كه با در نظر داشتن اراده جمعي و مشتركي كه در مورد اشخاص حقوقي مطرح می باشد، اين اشخاص در مورد قصد و اراده شبيه اشخاص حقيقي اقدام مي‌كنند يعني وقتي كه يك شخص حقوقي، تصميم مي‌گيرد عملي انجام دهد كه داراي بار كيفري می باشد، در حقيقت اين قصد مجرمانه را از سوي جمع ابراز مي‌دارد و در نتيجه عنصر رواني محقق مي‌گردد و نمي‌توان نظر به اقدام ارتكابي تمايزي ميان فاعل (شخص حقيقي يا حقوقي) قائل گردید. به هر حال اين شخص بشر يعني شخص طبيعي می باشد كه مرتكب اقدام كيفري مي‌گردد و در حقيقت در اين مورد قصد مجرمانه و اراده انحرافي از اركان تحقق جرم و حضور عنصر رواني می باشد كه مي‌بايست مد نظر قرار گيرد[2].

حقوقي در صورت اعمال مجازات بايد خود بشر آن را متحمل گردد و در همين نقطه می باشد كه مجازات افراد حقوقي با اشخاص حقيقي برخورد پيدا مي‌كند.

استدلال ديگر اين می باشد كه مهمترين هدف تنبيه مجازات و اصلاح مجرم می باشد. در حالي كه در اجراي مجازات‌هايي از قبيل تعطيلي موقت شخص حقوقي يا اتخاذ مجازات‌هاي مالي در مورد اين اشخاص به اين هدف نمي‌رسد و در نتيجه تنبيه و اصلاح بي‌معني مي‌گردد. مضافاً اينكه اشخاص حقوقي افرادي مجازي بوده كه فاقد شعور و ادراكند و رنج و درد و شرمساري را احساس نمي‌كنند. در مقابل، مخالفين نيز اين استدلال را نمي‌پذيرند، چرا كه بر اين باورند كه با مجازات‌هاي مالي به عنوان اقدامات

[1] – حسين صفايي، حبيب‌اله،‌رحيمي، الزام‌هاي خارج از قرارداد، ص 329

[2] – منصور، راستين، مقررات كيفري بازرگاني، تهران، دانشكده علوم اداري و مديريت بازرگاني، چاپ دوم، 1389، ص 233

ضررهای جمعی در مسئولیت مدنی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق: ضررهای جمعی در مسئولیت مدنی

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده