دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

– ثابت بودن نسب مادری.

2- وجود نکاح صحیح بین زن و مرد.

قمری تفسیر گردد که گاهی 30 روز و گاهی 29 روز می باشد (صفائی و امامی، 1376 ج 2، ص 53).

 

 

2-2-3- اجرای قاعده فراش در مورد طفل متولد بعد از انحلال نکاح

 

چنان‏چه کودک بعد از انحلال نکاح متولد گردد و با در نظر داشتن حد اکثر مدت حمل، امکان الحاق او به شوهر سابق زن وجود داشته باشد، مطابق أماره فراش طفل به شوهر سابق تعلق می‏گیرد.در این مسأله دو فرض هست:فرض اول این می باشد که طفل قبل از ازدواح مجدد زن به دنیا آمده باشد و فرض دوم این می باشد که زن بعد از انحلال نکاح اول، شوهر دیگر اختیار کرده و در دوران زوجیت دوم، طفل به دنیا آمده باشد (لطفی، 1381، ص263).

 

 

2-2-4- تولد کودک قبل از ازدواج مجدد زن

 

اگر از تاریخ انحلال نکاح تا تولد طفل بیش از ده ماه نگذشته باشد، براساس قاعده فراش، طفل به شوهر سابق منتسب می‏گردد.در این فرض نزدیکی جنسی مبدأ احتساب مدت حمل قرار نمی‏گیرد، بلکه از آن‏جا که در دوران زوجیت همیشه امکان نزدیکی هست، زمان انحلال نکاح مبدأ احتساب قرار می‏گیرد و دیگر این‏که هنوز زن ازدواج مجدد نکرده و فعلا فراش دیگری وجود ندارد که با فراش قبلی تعارض داشته باشد (طباطبایی، بی‌تا، ج10، ص491).

ماده 1159 ق.م. هم در همین فرض مقرر داشته می باشد: هر طفلی که بعد از انحلال نکاح متولد گردد، ملحق به شوهر می باشد مشروط بر این‏که مادر هنوز شوهر نکرده و از تاریخ انحلال نکاح تا روز ولادت طفل بیش از ده ماه نگذشته باشد.

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران