دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

1

 

(نکاح) شوهر اول زائل شده و صرفا فراش شوهر دوم فعلیت دارد، در نتیجه کودک به شوهر دوم ملحق خواهد گردید (بجنوردی، 1413ق، ج 4، ص41).

البته این استدلال خالی از اشکال نیست زیرا که، فعلیّت فراش در زمان نزدیکی لازم می باشد نه به هنگام تولد کودک، به عبارت دیگر در زمان نزدیکی زن و شوهر بایستی ارتباط زوجیت مستقر بوده باشد و فرض این می باشد که در این زمان هر دو فراش فعلیت داشته می باشد، یعنی ممکن می باشد نزدیکی که نطفه طفل در اثر آن منعقد شده در زمان زوجیت اول یا دوم رخ داده باشد (ایروانی، 1417ق، ج 2، ص195).

پس بهتر می باشد مستند فقهی حکم الحاق به شوهر را آن دسته روایاتی بدانیم که این حکم از آنها قابل استناد می باشد، ماده 1160 ق.م.ایران نیز صریحا اعلام کرده می باشد که طفل ملحق به شوهر دوم می باشد مگر آن‏که أمارت قطعیه برخلاف آن دلالت کند، مقصود از امارات قطعیه اوضاع و احوال یا أمارت قضائی می باشد که به وضوح دلالت بر عدم انتساب طفل به شوهر دوم کند و دادرس از آن، قطع به عدم انتساب پیدا کند چنان‏که به نحوی قاطع با نظریه کارشناس ثابت گردد که در نطفه شوهر دوم ماده حیاتی اسپرماتوزئید نیست یا اختلاف گروه خونی آن دو به گونه‏ای می باشد که از لحاظ علمی الحاق طفل به شوهر دوم غیر ممکن می باشد، در این صورت کودک به شوهر اول ملحق خواهد گردید (صفائی و امامی، 1376، ج2، ص55) .

4- حالتی که الحاق طفل به هیچ کدام از دو شوهر ممکن نیست. مثلا فاصله بین انحلال اول تا ولادت کودک بیش از حد اکثر مدت حمل باشد که در این صورت به شوهر اول ملحق نمی‏گردد، از طرفی بین ازدواج دوم زن و ولادت کودک کم‏تر از حد اقل مدت حمل باشد که به شوهر دوم هم ملحق نمی‏گردد.در نتیجه در فرض مذکور اجرای قاعده فراش نسبت به هر دو شوهر منتفی می باشد.البته حکم به زانیه بودن زن هم داده نمی‏گردد، زیرا امکان دارد از طریق دیگری بچه‏دار شده باشد که شیوه باردار شدن آن زن کشف نگردد، در این صورت گفته می‏گردد طفل مزبور صرفا مادر دارد اما پدر ندارد (ایروانی، 1417ق، ج2، ص195).

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی : قاعده فراش از منظر فقه امامیه و حقوق ایران