از بی اشتهایی تا چاقی مفرط در دوران نوجوانی | تغذیه سالم

خیلی از نوجوانان در دوره های کوتاهی وزنشون از حد عادی کمتر یا بیشتر می شه. البته، همین که رشد به وضعیت ثابتی رسید، غالب نوجوانان وزنشون رو به کمک رژیم مرتب اصلاح می کنن؛ البته گروه کمی اینجور نمی کنن.

امتیاز خبر: ۱۸ از ۱۰۰ تعداد رای دهندگان ۶۵

سایت کودک آنلاین: خیلی از نوجوانان در دوره های کوتاهی وزنشون از حد عادی کمتر یا بیشتر می شه. البته، همین که رشد به وضعیت ثابتی رسید، غالب نوجوانان وزنشون رو به کمک رژیم مرتب اصلاح می کنن؛ البته گروه کمی اینجور نمی کنن.

در بعضی از موارد پرخوری زیاد منتهی به چاقی بیشتر از اندازه می شه. در بقیه موارد، رژیم طولانی و بیشتر از اندازه ممکنه طوری منتهی به کم شدن وزن شه که این، زندگی نوجوون رو تهدید می کنه. این وضعیت که به اون بی اشتهایی عصبی می گن معمولاً در دوران نوجوانیه و در بین زنان بیشتر معموله تا مردان.

 

 

از بی اشتهایی تا چاقی بیشتر از اندازه در دوران نوجوونی

جوونایی که به چاقی بیشتر از اندازه یا بی اشتهایی بیشتر از اندازه دچارند بیشترً نمی تونن از خود هویتی به عنوان فردی جدا و جدا از هم از بقیه داشته باشن که قادر به تعیین اهداف و به ثمر رسوندن اون هستش.

بی اشتهایی وضعیت به خصوص عجیبیه، چون نوجوون تصور نادرستی از بدن خود داره. خیلی از زنائی که دچار بی اشتهایی بیشتر از اندازه ان، بسیار لاغرند و ً جز مشتی پوست و استخون ندارن، ولی با اینحال نگران ان که نکنه زیادتر از اندازه وزن شون زیاد شه.

هنوز دربارۀ این مریضی چیزای زیادی هست که نمی دونیم، هر چند که این مریضی تقریباً نادره، ولی روز به روز بر تعداد اون اضافه می شه، به خصوص در میان جوانان مرفه. عوامل زیست شناسی (شایدً مشکل در کارکرد غدۀ هیپوفیز قدامی در پایۀ مغز) ممکنه تاثیراتی داشته باشه، ولی عوامل روانی اهمیت زیادی دارن.

والدین بیشترً از شروع این مریضی متعجب می شن، چون فرزندشون همیشه بهنجار به نظر می رسیده. بزرگسالانی که دچار این مریضی هستن در دوران کودکی بچه های خیلی خوبی یوده ان – ساکت، گوش به زنگ و حرف گوش کن و همیشه وابسته و علاقه مند جلب رضایت بقیه بودن.

وقتی که به این پدیده به دقت نگاه می کنیم خیلی چیز روشنی جلوی رومون نیس. غالب جوانانِ بی اشتها، دست کم به طور ناخودآگاه، احساس می کنن که به اونا این اجازه داده نشده که مسئول زندگی خود باشن و نتونسته ان از خود هویتی پیدا کنن.

شاید این واکنشیه که به صورت احتیاجی وسواس آمیز به کنترل همۀ حولوحوش زندگی ظاهر می شه، به خصوص کنترل بدن خودشون. در عین حال ممکنه احساس کنن که نمی تونن خود رو با تغییرات به وجود اومده به وسیله بلوغ جنسی تطبیق بدن.

 

 

در صورت پخش نشدن ویدیو روی تصویر زیر کلیک کنین.

 

 
دوری بیشتر از اندازه از غذا خودن که ممکنه باعث قطع قاعدگی شه و جلوی بروز خصوصیات ثانوی جنسی رو بگیره، شاید به طور ناخودآگاه  وسیله ای باشه که نوجوون واسه دوری از بزرگ شدن ازش استفاده می کنه.

تحقیقات مربوط به والدین دختران نوجوونی که گرفتار به بی اشتهایی هستن نشون میده که در دوران کودکیِ دخترشون جوری اونو کنترل می کردن که نمی تونست احساس هویت و اعتماد به نفس لازم واسه گرفتن تصمیمات به دست بیاره. این جور والدین فرزندان خود رو تشویق می کنن که کمال گرا و زیادتر از اندازه به دنبال موفقیت باشن.

مریضی دیگری در مورد غذا خوردن هست که در میان دختران نوجوون روز به روز شایع تر می شه و به اون جوع می گن. ای مریضی ترکیبیه از بی اشتهایی و پرخوری.

مریض پرخوری می کنه و بعد با فرو کردن انگشت در حلقش غذا رو بالا می آورد یا از داروهای ضد یبوست استفاده می کنه. هرچند با این کار سلامتی به خطر میفته و بعضی وقتا هم شدیدا به خطر میفته، مریض وزن عادی خود رو حفظ می کنه و به خاطر همین به سختی میشه پی به مریضی برد.

این جور افراد می ترسن که نکنه نتونن جلوی این نوع خوردن خود رو بگیرن. بیشترً اخلاق دپرس دارن و بعد از پرخوری احساس بدی نسبت به خود پیدا می کنن.

آشکاره که اضافه وزنی و کم وزنی و هم گرسنگی شدید عجیب بعضی وقتا جوری مشکلات جسمی بوجود می آورد که نیاز به مراقبت پزشکی حیاتی می شه.

البته در دراز مدت درمان روانی به کمک کارشناسان هم مهمه. و از اونجا که روابط دچار مشکل بین بچه و والدین (از جمله مشکلات مربوط به استقلال و بلوغ جنسی) در بیماریای مربوط به خوردن نقش مهمی داره، برنامه ای که از دید درمانی واسه نوجوانان به درستی طراحی شده باشه تقریباً همیشه نیاز به مشارکت فعال والدین داره.

منبع :