از بین بردن جرم دندان با این روشهای طبیعی | تغذیه سالم

نابود کردن جرم دندون با این روشای طبیعی

نابود کردن جرم دندون با این روشای طبیعی

جرم دندون، یه لایه نرم و چسبناک باکتریه که روی دندون هاتون، پرشدگیا، لثه ها، و زبون ایجاد می شه.

وقتی لایه های خیلی از جرم با موادمعدنی موجود در بزاق ترکیب می شه، به ماده ای آهکی و گچی سفیدرنگی تبدیل می شه که رسوب یا تاتار اسمشه.

رسوب زمینه رو واسه رشد باکتریای دهانی که از قند موجود در غذاهایی که می خورید تغذیه می کنن، جفت و جور می کنن. هم اینکه اینکه این ماده درزمان این روند اسید تولید می کنه که مینای دندون رو از بین برده و موجود پوسیدگیای دندانی می شه. باکتری هم اینکه سمومی تولید می کنه که منتهی به مشکلات زیاد لثه می شه.

عوامل مختلفی با ایجاد جرم دندانا در ارتباطه، مثل بهداشت ضعیف دهن و دندون، روش نادرست مسواک زدن، انتخابای بد غذایی، ارث و نداشتن مراقبتای تخصصی.

حفظ بهداشت دندانا رمز پیشگیری از ایجاد جرمه. شما باید:

– دندون هاتون رو با یه خمیر دندون خوب روزی دو بار مسواک بزنین. از یه مسواک نرم استفاده کنین که برسی نرم و صاف داشته باشه. مسواک رو با زاویه ۴۵ درجه از خط لثه تون نگه دارین.

– به طور منظم واسه تمیز کردن دندانا و لثه هاتون از نخ دندون استفاده کنین.

علاوه بر بهداشت منظم دندانا، می تونین از بعضی روشای طبیعی هم واسه از بین بردان جرم دندون استفاده کنین. یادتون باشه، وقتی جرم دندون هاتون با موادمعدنی ترکیب شه، دیگه برداشتن اون از روی دندانا بسیار سخته. ولی اگه به صورت منظم جرم روی دندانا رو از بین ببرین، می تونین از بروز پوسیدگیای دندون در دراز مدت جلوگیری کنین.

در زیر به ۱۰ روش طبیعی واسه نابود کردن جرم دندون می پردازیم:

 

۱- روغن کشی

روغن کشی یه روش بسیار قدیمیه که به سلامت دهن کمک کرده و جرمای روی دندانا رو هم نابود می کنه. روغن نارگیل طبیعی واسه این روش بسیار عالیه چون پر از اسید لائوریکه که خاصیت ضدالتهابی و ضدمیکروبی داره.

یه تحقیق که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، پیشنهاد می کنه که روغن کشی با روغن نارگیل واسه کاهش ایجاد جرم دندون بسیار موثره.

۱) یه قاشق غذاخوری روغن نارگیل طبیعی رو در دهنتون بریزین و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اونو در دهنتون بچرخونین و به همه قسمتای اون برسونین.

۲) اونو بیرون بریزین. اصلا اونو غرغره نکنین یا قورت ندین.

۳) دندون هاتون رو مثل همیشه مسواک بزنین.

۴) این کار رو هر روز صبح قبل از صبحونه تکرار کنین.

هم اینکه بر اینکه می تونین روزانه چند قطره روغن نارگیل رو هم روی لثه هاتون ماساژ بدین. روغن کشی رو می تونین با روغن کنجد گرم هم انجام بدین.

۲- جوش شیرین

جوش شیرین که بیکربنات سدیم هم نامیده می شه، روش خونگی عالی واسه نابود کردن جرم دندون هاست. این ماده اسید رو در دهن خنثی کرده و درنتیجه اندازه باکتریای مضر رو در دهن کم می کنه. هم اینکه به سفید کردن دندانا کمک می کنه.

در تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ انجام شد، مشخص شد که خمیر جوش شیرین یا پودر اون به طور بسیار موثرتری نسبت به بقیه اجناس موجب از بین رفتن جرمای دندون می شه.

– مقدار کمی جوش شیرین رو روی مسواک خشک خود بریزین و دندون هاتون رو با اون مسواک کنین. بعد دهنتون رو با آب ولرم بشورید.

– هم اینکه می تونین، یه قاشق چاخوری نمک رو با ۲ قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنین. مسواکتان رو روی این مخلوط بزنین و بعد دندانا رو با اون مسواک بزنین.

– یه روش دیگه اینه که یه قاشق چایخوری جوش شیرین رو به اندازه کافی آب اکسیژنه ۵ درصد مخلوط کنین تا خمیر درست شه. بعد از اون واسه مسواک زدن دندانا و لثه ها استفاده کنین.

هر کدوم از این روش ها رو یه یا دو بار در هفته تکرار کنین.

نکته: به اندازه زیاد از جوش شیرین استفاده نکنین چون کم کم موجب نابود کردن مینای دندون می شه.

۳- گواوا

هم میوه و هم برگای گوارا عوامل فوق العاده ضدجرم به حساب میان که به نابود کردن جرمای جمع شده روی دندانا و لثه ها کمک می کنه. هم اینکه، خاصیت ضدالتهابی و تسکینی هم داره که به کاهش تورم و درد لثه ها کمک می کنه.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، مشخص شد که عصاره برگ گوارا موجب کاهش چسبیدن جرما به دندون می شه.

– چند برگ لطیف گواوا رو بشورید و اونا رو به طور کامل در دهنتون بجوید. بعد بیرون بندازین. اینکار رو روزانه واسه کاهش خطر ایجاد جرم روی دندانا تکرار کنین.

– یه تیکه گوارا خام وردارین، روی اون نمک بپاشید و اونو آروم بجوید. اینکار رو به مدت چند روز یک تا دو بار در روز تکرار کنین.

– هم اینکه می تونین از دهن شویی شامل عصاره برگ گواوا استفاده کنین.

۴- آلوئه ورا

آلوئه ورا در مقابله با بیماریای لثه که بخاطر وجود جرم ایجاد می شه، بسیار موثره. آلوئه ورا که آنتی میکروبیه، باکتریایی که موجب ایجاد جرم دندون می شن رو نابود می کنه. هم اینکه با بوی بد دهن هم مقابله می کنه.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، مشخص شد که آلوئه ورا تاثیری مشابه دهن شی کلرهکسیدین روی جرم دهن داره.

۱) آلوئه ورا رو باز کرده و گوشت اونو بیرون بیارین.

۲) گوشت میوه رو مستقیم روی دندانا و لثه هاتون بمالید.

۳) بذارین ۱۰ دقیقه بمونه، بعد اونو با آب سرد شستشو بدین.

۴) اینکار رو دو بار در روز انجام بدین.

۵- سیر

سیر له شده سالهاست که به عنوان یه درمان خونگی واسه برطرف کردن دندون درد مصرف می شه. از اون میشه واسه مقابله با میکروبای داخل دندون که موجب جرم می شن هم استفاده کرد.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، مشخص شد که یه دهن شی گیاهی که شامل سیر، روغن درخت چای و ریحانه، ایجاد کولونیای میکروبی رو کاهش داده که اونو به یه عامل ضدجرم تبدیل کرده.

– یه قاشق چایخوری پودر سیر رو با کمی روغن زیتون مخلوط کنین. این مخلوط رو روی دندون هاتون بمالید، چند دقیقه صبر کنین، بعد اونو با آب ولرم شستشو بدین. اینکار رو دو بار در روز انجام بدین.

– واسه سلامت دهن و دندون هم اینکه می تونین یه یا ۲ حبه سیر رو به طور روزانه بجوید. اینکار بوی بد دهن که بخاطر باکتریای دهن درست می شن رو هم نابود می کنه.

۶- سرکه سفید

سرکه سفید شامل اسید استیکه که می تونه به پیشگیری از تخریب مینای دندون و هم اینکه جلوگیری از تجمع جرم روی دندانا کمک کنه. هم اینکه خواص آنتی باکتریال داره.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، مشخص شد که درمقایسه با آب مقطر و گلیسریل، اندازه خیلی از انحلال دکستران جرم در سرکه دیده شده.

۱) ۲ قاشق چایخوری سرکه سفید و یه قاشق چایخوری نمک رو در نصف لیوان آب گرم حل کنین.

۲) یه یا دو بار در روز دهنتون رو این مخلوط آبکشی کنین.

۷- پوست پرتقال

پوست پرتقال بیشتر به عنوان سفیدکننده طبیعی دندون واسه نابود کردن لکه های روی دادن استفاده می شه.

هم اینکه اینکه، لیمونین موجود در پوست پرتقال بدون آسیب رسوندن به مینای دندانتان، جرمای روی دندون رو نابود می کنه. ویتامین C موجود در اونم از رشد میکروارگانیسما روی دندون جلوگیری می کنه.

۱) قبل از خواب قسمت داخلی پوست پرتقال تازه رو مستقیم روی دندانا و لثه هاتون بمالید.

۲) شستشو ندین و بذارین شب تا صبح بمونه و صبح اونو بشورید.

۳) واسه تمیز و سفید نگه داشتن دندانا به اندازه لازم این کار رو تکرار کنین.

اگه پوست پرتقال تازه در دسترس ندارین، می تونین از پودر پوست پرتقال خشک هم استفاده کنین.

۸- روغن رزماری

اسانس رزماری به عنوان یه ضدعفونی کننده واسه باکتریای دهانی عمل می کنه. می تونه از ایجاد جرم و پوسیدگی جلوگیری کرده و بوی بد دهن رو هم رفع کنه.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، مشخص شد که عصاره گیاهی رزماری از رشد باکتریای دهن، فعالیت گلوکوسیل ترانسفراز، تولید گلوکان و ایجاد جرم جلوگیری می کنه.

۱) ۲ یا ۳ قطره از اسانس رزماری رو با یه قاشق غذاخوری آب یا روغن حامل مخلوط کنین.

۲) مخلوط رو در دهنتون بچرخونین و اینکار رو ۱۰ دقیقه ادامه بدین.

۳) اونو بیرون بریزین و به طور عادی مسواک بزنین. حواستون باشه که مخلوط رو غرغره نکنین یا قورت ندین.

۴) اینکار رو روزی دو بار تکرار کنین.

اگه اسانس رزماری در خونه ندارین می تونین از اسانس مریم گلی یا آویشن هم استفاده کنین.

۹- چای مشکی

آب کشیدن دندانا با چای مشکی بخاطر خواص آنتی اکسیدانی و آنتی میکروبی اون، می تونه باکتریای دهن رو کنترل کرده و خطر ایجاد جرم رو کم کنه. علاوه بر اینکه منبع بسیار غنی از فلورایده.

این ماده معدنی به پیشگیری از پوسیدگی دندون کمک می کنه، کیفیت مینای دندون رو تقویت کرده و توانایی باکتریای دهانی برا یتولید اسید که موجب پوسیدگی دندانا می شه رو کم می کنه.

تو یه تحقیق که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، چای سبز ایرونی غنی شده با فلوراید و چای مشکی، خواص آنتی باکتریال دارن.

۱) یه عدد چای کیسه ای مشکی رو تو یه فنجون آب داغ بندازین و بذارین ۵ دقیقه بمونه.

۲) کیسه رو فشار بدین تا همه شامل فلوراید اون خارج شه بعد اونو بیرون بندازین.

۳) بذارین چای سرد شه، بعد اونو به عنوان مایع دهن شی استفاده کنین.

۴) اینکار رو روزی یه بار تکرار کنین.

۱۰- پنیر

پنیر به تولید بزاق آلکالین که اسید جرم (پلاک) رو خنثی می کنه، کمک می کنه. هم اینکه لایه ای محافظ دور دندون هاتون بوجود میاره که اسید باکتری جرم رو دور نگه می داره. هم اینکه، شامل کلسیم و فسفاته که به تجدید موادمعدنی دندون هاتون کمک می کنه.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، مشخص شد که پنیر بدون قند اضافه می تونه با افزایش کلسیم و فسفات در جرم دندون، از پوسیدگی دندون جلوگیری کنه.

یه تیکه پنیر سفت بعد از غذا بخورین تا از ایجاد جرم روی دندانا جلوگیری کنین.

نکاتی دیگه

– واسه تحریک غدد بزاقی تون، غذاها پرادویه بخورین. بزاق به تمیز نگه داشتن دهن و لثه ها کمک می کنه و درنتیجه از بروز بیماریای لثه و پوسیدگی دندون جلوگیری می کنه.

– یه ساعت بعد از خوردن غذا، یه سیب سفت گاز بزنین. اینکار دندون هاتون رو تمیز کرده و لثه ها رو هم تقویت می کنه.

– خوردن انجیر هم می تونه دندون هاتون رو تقویت کرده و جریان بزاق رو تحریک کنه. دقت کنین که اونا رو خوب و کامل بجوید.

– مصرف غذاهای فراوری شده که شامل قند و نشاسته هستن رو محدود کنین. باکتریای دهانی از قند موجود در غذاهایی که می خورید تغذیه می کنن.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :