از بین بردن جای جوش و زخم با آلوئه ورا | بیماری

: از بین بردن جای جوش و زخم با آلوئه ورا

: نابود کردن جای جوش و زخم با آلوئه ورا

آلوئه ورا یه ماده لازم واسه اضافه کردن به برنامه درمان جوش شما به حساب نمیاد. اما اگه دارای جوشایی ملتهب هستین یا پوست شما به واسطه داروها و درمان جوش دچار خشکی و تحریک شده، اجناس آلوئه ورا می تونن واسه کاهش این نشونه ها به درد بخور باشن.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، به کار گیری آلوئه ورا یکی از درمانای گیاهی محبوب واسه خیلی از مشکلات پوستی است. اما آلوئه ورا می تونه در درمان جوش و بهبود جای زخمای جوش هم اثر داشته باشه؟

به گزارش “مدیک ول”، آلوئه ورا گیاهی آبدار و سرحال بومی آفریقا هستش. داخل برگای کلفت این گیاه ماده ای خمیری شکل قرار داره که شامل مقدار فراوون از ژلی لعاب داره. به طور سنتیریال آلوئه ورا واسه درمان ناراحتیای پوستی مورد استفاده قرار می گرفته. با شکستن برگای تازه این گیاه می تونین از ژلی که خارج می شه مستقیما روی پوست خود استفاده کنین.

ژل موجود در گیاه آلوئه ورا به عنوان یه ماده پایه در کالاهایی که بدون تجویز نسخه می تونین اونا رو بخرین، استفاده می شه. آلوئه ورا در مجموعه های آماده سازی و مراقبت از پوست از پاک کننده ها تا مرطوب کننده ها، ماسکا و موارد دیگه استفاده کرده می شه.

آلوئه ورا یه ضد التهاب است

یکی از دلایل اصلی به کار گیری آلوئه ورا در درمان خیلی از مشکلات پوستی به ویژگیای ضد التهابی این گیاه برمیگرده. این به معنی اون هستش که آلوئه ورا می تونه تورم رو کم کنه. آلوئه ورا رو روی یه جوش قرمز و متورم بذارین تا به کاهش حساسیت و درد اون کمک کنه. آلوئه ورا دارای آثار بهبود زخم هم هست و از این رو می تونه به درمون آسیبای جوش باز کمک کنه.

آلوئه ورا می تونه به درمان آفتاب سوختگی کمک کنه و هم اینکه ناراحتیای دیگه پوستی از جمله جوش رو آرامش دهد. اگه روش درمانی و داروهای مورد استفاده واسه بهبود جوش موجب خشکی و تحریک پوست شما شده می تونین از ژل آلوئه ورا یا یه مرطوب کننده شامل این ماده واسه بهبود شرایط پوست خود استفاده کنین. در این حالت پوست راحت تر هستش و احتمال کمتری داره داروها و درمان آکنه های خود رو نیمه کاره رها کنین.

آلوئه ورا می تونه تاثیر درمانای جوش رو زیاد کنه

فواید آلوئه ورا می تونه بالاتر از آرامش پوست ملتهب باشه. بعضی پژوهشا نشون دادن که آلوئه ورا می تونه تاثیر داروهای جوش رو زیاد کنه.

طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، محققان دو گروه از افراد رو مورد مقایسه قرار دادن: یه گروه از ترتینوئین موضعی و ژل آلوئه ورا استفاده می کردن و گروه دیگه ترتینوئین و دارونما مصرف می کردن. گروهی که با ترتینوئین و آلوئه ورا درمان شدن، قرمزی و جوش کمتر نسبت به اونایی که تنها ترتینوئین دریافت می کردن رو نشون دادن.

هم اینکه، آلوئه ورا دارای ویژگیای ضد باکتریه. از اونجایی که جوش تا حدی به دلیل یه باکتری به نام Propionibacterium acnes شکل میگیره، آلوئه ورا می تونه در کاهش این باکتری نقش اجرا کنه. این موضوع ثابت نشده و ممکنه آلوئه ورا تاثیری بر این باکتری نداشته باشه.

آلوئه ورا به تنهایی جوش رو از بین نمی بره

با اینکه پژوهشای خیلی مهم ای انجام شدن، اما ما بازم راهی طولانی واسه بیان این که آلوئه ورا درمانی موثر واسه جوش س پیش رو داریم. تا الان، به نظر نمی رسه آلوئه ورا نقشی بیشتر از کاهش قرمزی و التهاب جوش داشته باشه که واسه آرامش جوش التهابی خوبه.

اما جوش فقط به واسطه التهاب ایجاد نمی شه. تجمع سلولای مرده پوست، غدد چربی بیشتر از اندازه فعال، هورمونا، و حتی ژنتیک در بروز جوش نقش دارن. آلوئه ورا کار خاصی واسه مقابله با این عوامل انجام نمی ده. علاوه بر این، تشکیل هر جوش از یه منفذ بسته شروع می شه. آلوئه ورا از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری نمی کنه و از این رو در دراز مدت تاثیری در توقف رشد جوش نداره.

آلوئه ورا نمی تونه جای زخم جوش رو نابود کنه اما می تونه به درمان هیپرپیگمانتاسیون کمک کنه

آلوئه ورا نمی تونه جای زخمای چاله ای جوش رو بازسازی کنه. این جای زخما به واسطه از بین رفتن بافت پوست درست می شن. در واقع، تنها گزینه واسه بهبود ظاهر این نوع از جای زخما به کار گیری پرکنندهای پوستیه. در این مورد می تونین با یه متخصص پوست مشورت کنین.

اما آلوئه ورا می تونه به از بین رفتن هیپرپیگمانتاسیون پسا-التهابی، نشانای تیره جوش که پس از بهبود جوشا بر جای می مانند، کمک کنه. این اتفاق به واسطه یه ماده تشکیل دهنده در آلوئه ورا به نام آلوین اتفاق می افته. آلوین ترکیبیه که به طور طبیعی در ژل آلوئه ورا هست. این یه عامل نابودی رنگدونه س و از این رو به روشن تر شدن مناطق تیره روی پوست کمک می کنه.

از اونجایی که آلوئه ورا التهاب رو کم می کنه می تونه در مرحله اول از پیشرفت هیپرپیگمانتاسیون پسا-التهابی پیشگیری کنه.

آلوئه ورا یه ماده لازم واسه اضافه کردن به برنامه درمان جوش شما به حساب نمیاد. اما اگه دارای جوشایی ملتهب هستین یا پوست شما به واسطه داروها و درمان جوش دچار خشکی و تحریک شده، اجناس آلوئه ورا می تونن واسه کاهش این نشونه ها به درد بخور باشن.

نکته ای که باید یادتون باشه اینه که هر ژل آلوئه ورا فرق داره و از این رو باید فهرست مواد تشکیل دهنده هر محصول رو با دقت بخونین. ممکنه از این که ژل آلوئه ورا خریداری شده از محتوای آلوئه اون طرف بسیار کمی بهره مند باشه، حیرت زده شید.

انتظار نداشته باشین آلوئه ورا مثل یه درمان جادویی و عجیب بکنه. شما باید روند درمان دارویی جوش خود مانند رتینوئیدهای موضعی یا بنزوئیل پراکسید رو دنبال کنین تا به واقع بهبود پوست خود رو تماشاگر باشین.

به این نکته مهم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اگه از داروهای تجویزی واسه جوش استفاده می کنین، قبل از اضافه کردن ژل آلوئه ورا به روال درمان با متخصص پوست خود مشورت کنین.

سلامت نیوز

منبع :