از بین بردن تضمینی پوسیدگی دندان ها | تغذیه سالم

نابود کردن تضمینی پوسیدگی دندون ها

نابود کردن تضمینی پوسیدگی دندانا

پوسیدگی دندانا مشکلیه که همیشه گریبانگیر افراد در طول زندگی می شه که به طور کامل با رعایت بهداشت دهن و دندون رابطه داره. بعضی وقتا دردهای دندون نشون از پوسیدگیای دندانی دارن. باید تا حد امکان از بروز پوسیدگیای دندانی پیشگیری کرد و این کار عملی نیس مگه با رعایت بهداشت و تغذیه مناسب واسه سلامت دندون

پوسیدگی دندون به دلیل تخریب مینای دندون در اثر اسید موجود در دهن ایجاد می شه.این پوسیدگی اول در سطح خارجی دندون ایجاد می شه اما در صورت نبود درمان به نواحی پایین تر و حتی ریشه پیشرفت می کنه.

مواد غذایی به درد بخور جهت جلوگیری از پوسیدگی دندون

نوع غذاها و نوشیدنی و فاصله گذاری بین وعده های غذایی نقش مهمی در پیشگیری از پوسیدگی دندون داره.شیر و پنیر از جمله مواد غذایی قلیایی هستن که مصرف اونا بعد از غذا به حفظ تعادل اسیدیته دهن بعد از خوردن غذا کمک می کنه.پروتئین کازئین موجود در پنیر مینای دندون رو در برابر اسید موجود در مواد غذایی، نوشیدنیا و باکتریا مراقبت می کنه.

کلسیم و سلامت دندون

شیر و پنیر منابع خوب کلسیم و فسفر هم هستن که واسه استواری دندانا ضروریند.

مواد غذایی که باید دوری شن

مصرف شیرینی، شکر، عسل، شربتا و غذاهای شیرین باید کم بشه.میوه های خشک نباید بین وعده های غذایی مصرف شن مگه اینکه امکان شستن دهن بعد از مصرف اونا ممکن باشه.

بقیه اقدامات

تمیز کردن دندون یا جویدن آدامس شامل زایلتول بعد از خوردن غذا باعث کاهش خطر پوسیدگی دندون می شه.آدامسای بدون قند و شامل زایلتول با تحریک تولید بزاق باعث کاهش اثر مواد غذایی و نوشیدنیای اسیدی روی دندانا می شن. زایلتول باعث کاهش مقدار اسیدهای تولید شده از باکتریا و در نتیجه کاهش خطر تشکیل پلاک می شه.

خمیر دندون های شامل فلوراید به پیشگیری از پوسیدگی دندون کمک می کنن.هم اینکه دهن شویه های فلوراید می تونن علائم اولیه مربوط به تحلیل مواد معدنی موجود در دندانا رو جبران کنن.

جمع آوری: ایران استایل

.

منبع :