از بین بردن بوی بد بدن در فصل تابستان | بیماری

: نابود کردن بوی بد بدن در فصل تابستون

کنترل استرس
استرس هم مانند نور خورشید باعث افزایش دمای بدن می شه. اما هرچند استرس عامل تعریق حساب می شه اما راهکارهای ساده ای می تونه به رفع این مشکل کمک کنه. تمرینات تنفس عمیق و و مدیتیشن مانند یوگا در شکست دادن استرس بسیار مؤثره.

دوری از پوشیدن لباسای بسیار تنگ
وقتی که بدن عرق می کنه، لباس نباید اصلا به بدن بچسبد. لباسای تنگ در واقع تعریق، انتشار بو و ایجاد لکه رو شدید شدن می کنه.بر خلاف این، پوشیدن لباسای گشاد و راحت جریان هوا رو آسون کردن می کنه، تعریق رو کم می کنه، بوی بدن رو نابود می کنه و مانع از ایجاد لکه روی لباسا می شه.

لباسای نخی و پنبه طبیعی واسه روزای گرم تابستون ارجحیت دارن چون به پوست نمی چسبن. بر عکس باید لباسای جین و چسبون رو واسه روزای خنک تر کنار گذاشت. هم اینکه خیلی از لباسا از الیاف مصنوعی مانند پلاستیک جفت و جور می شن که مانع از تنفس پوست شده و بوی بدن رو نگه می دارن. در حالی که لباسای جفت و جور شده از الیاف طبیعی باعث تنفس پوست شده و تعریق رو کم می کنه.

رعایت بهداشت شخصی
بوی بدن به خاطر افزایش باکتریا و ترشح عرق از غدد عرقی قرار گرفته در قسمتای زیر بغل، مقعد، ناف و پستون ایجاد می شه. به خاطر همین یکی از مهم ترین نکات واسه پیشگیری از بوی نامطبوع بدن، رعایت بهداشت شخصی کامله که از جمله میشه به موارد زیر اشاره کرد:

– هر روز صبح بعد از ورزش و شبا در صورت ضرورت دوش بگیرین.

– دستا رو قبل از غذا خوردن و هر وقتی که احساس می کنین لازمه بشورید.

موهای زائد زیر بغل رو مرتب برطرف کنین چون موها بو رو نگه می دارن.

– قسمتای حساس بدن مانند زیر بغل، پاها، صورت و دستا رو با تیکه ای پنبه آغشته به الکل ۷۰% به طور مرتب ضدعفونی کنین.

پودر تالک
عرق از ایجاد رطوبت روی پوست پاها، زیر بغل و حتی دستا ایجاد می شه. این رطوبت ایجاد باکتریای عامل بوی بد بدن رو آسون کردن می کنه. در این صورت میشه از پودر تالک کمک گرفت. تالک ماده معدنی با خواص متعدده که مقدار بالای منیزیوم اون عامل جذب رطوبت بوده و به خاطر همین راه حلی طبیعی و مقرون به صرفه س.

واسه پیشگیری از عرق پاها مقداری کربن فعال، تالک یا بیکربنات سود رو درون کفشا بریزین تا مانع از ایجاد رطوبت شه. هم اینکه کفشایی از جنس چرم انتخاب کنین که پا نفس بکشه یا شکلای جور واجور صندلا رو بپوشید. شستشوی پاها با آب گرم همراه با برگ بو و مریم گلی و هم اینکه به کار گیری اسانس گیاهی روی پاها هم می تونه به درد بخور باشه.

جریان هوا
هرچند نور خورشید خیلی زود دمای بدن رو زیاد می کنه و باعث تعریق و بوی بد بدن می شه اما این دلیل مناسبی واسه دوری از محیط بیرون نیس. در واقع در بیشتر موارد محیط محدود و بسته به دلیل نبود جریان هوا کم کم باعث افزایش دمای بدن می شه. اما در صورت حضور در هوای باز، اگه زیر نور خورشید هستین، مرتب صورت رو با آب خنک کنین، مایعات زیاد بخورین و هم اینکه از پوشیدن لباسای کلفت و با رنگای تیره دوری کنین.

اسانسای طبیعی
بیشتر وقتا گیاهان می تونن واسه مقابله با بوی بد بدن به کمک ما بیان. در واقع، اسانسای گیاهان واسه نابود کردن باکتریای عامل بوی بد، پیشگیری از تعریق و جذب رطوبت به وجود اومده به وسیله ترشح عرق مؤثر هستن. پماد این اسانسا واسه قسمتای ایجاد کننده بوی بدن استفاده می شه و اسپری اونا واسه کفشا و ملحفها خوبه. جالبه بدونین نعناع تند واسه برطرف کردن بوی بد بدن بسایر مؤثره.

منبع :