از بین بردن بوی بد بدن با این خوراکی ها | تغذیه سالم

نابود کردن بوی بد بدن با این خوراکیا

خوراکیا

بدن هر کدوم از ما بوی خاصی داره که به وجود اومده به وسیله عوامل مربوط به سلامتی، ژنتیکی و بهداشت فردیه. اما بویی که از زیر بغلا پخش میشه خیلی به مواد غذایی مصرف شده بستگی داره. یعنی مصرف بعضی مواد غذایی می تونه بوی بد رو نابود کنه و دیگه احتیاجی به استفاده زیاد از دئودورانتای شامل آلومینیوم و اسپریایی که ترکیبات شیمیایی هستن نیس.

آب
یکی از بهترین و موثرترین روشای مقابله با بوی بد بدن شستشوی بدن با آب تمیزه. کارشناسان بخش سلامتی بر این عقیده هستن که نوشیدن آب کافی و تأمین آب بدن هم واسه خلاص کردن کبد، کولون و کلیه ها از شر توکسینا و سموم و بهبود گوارش و دفع مدفوع موثره. اضافه کردن کمی آب لیموترش تو یه لیوان آب و نوشیدن اون بعد از بیدار شدن به تمیزی و پاک سازی دستگاه گوارش کمک زیادی می کنه. نبود نوشیدن آب کافی باعث می شه که مواد غذایی هضم نشده و سموم در بدن باقی مونده و در مجاری دستگاه گوارش، فاسد و باعث ایجاد بوی بد بدن شه.

پروبیوتیکا

ماست و کفیر منبع فوق العاده پروبیوتیکا هستش. علاوه بر این مواد غذایی تخمیر شده موند کیمچی (خوراک تخمیر شده سنتی کره ای) و سرکه سیب هم باعث دفع باکتریای گوارشی می شه. پروبیوتیکای موجود در مواد غذایی تخمیر شده باعث تولید باکتریای سالم می شه که به تجزیه کربوهیدراتای هضم نشده در روده ها کمک می کنن و اینطوری از تولید گاز جلوگیری می شه.
در طول بررسیا که چند سال به طول رسید مشخص شد مریضایی که قندهای تصفیه شده زیادی مصرف کرده و بیشترً تحت درمان با آنتی بیوتیکا بودن بیشتر از بوی بد بدن شکایت می کنن

محققان آمریکایی به مدت ۴ هفته دردهای شکمی و بوی بد بدن بعضی افراد بزرگسال سالم که پروبیوتیک مصرف می کردن رو مورد بررسی قرار دادن. یافته های این بررسیا نشون میده آدمایی که اجناس غذایی شامل پروبیوتیک بیشتری مصرف می کنن کمتر از مشکلاتی مانند التهاب شکم، گاز، کرامپای عضلانی، نفخ و بوی بد بدن رنج می برن. اگه نمی خواین بدنی بد بو داشته باشین حتماً ماست و دیگه اجناس غذایی شامل پروبیوتیکا رو در برنامه غذایی تون بذارین.
کلروفیل

کلروفیل
محققان دانشگاه کلمبیا به این نتیجه رسیدن که کلروفیل، همون ترکیب شیمیایی گیاهی که نور رو جذب و باعث تولید انرژی و رنگ سبز جلبکا و گیاهان می شه، می تونه بوی روده ها و جریان خون رو به طور طبیعی خنثی کنه. گشنیز، جوانه ها، جعفری و دیگه سبزیجات برگ سبزدار و برگای چای سبز شامل بیشترین اندازه کلروفیل و آنتی اکسیدان ها هستن که به خلاص شدن بدن از شر سموم و رادیکالای آزاد کمک زیادی می کنن. این مواد غذایی پر از کلروفیل، بهترین درمان طبیعی بوی بد دهن و بوی بد بدن هستن.

زینک (روی)

زینک

زینک یا همون روی معروفیت زیادی در مقابله با بوی بد بدن داره و به خاطر همین در ترکیبات اصلی دئودورانتا و اجناس بهداشتی مربوط به دهن مانند خمیر دندون استفاده می شه. این عنصر مغذی نقش مهمی در کنترل و کاهش ضایعات داخلی بدن و روند تصفیه و پاکسازی بدن داره. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ماریلند به این نتیجه رسیدن که زینک قدرت آنتی اکسیدانی داره و سلولای بدن رو در برابر آسیبای به وجود اومده به وسیله رادیکالای آزاد مراقبت می کنه. به خاطر همین هم کمبود زینک رو با ایجاد بوی بد دهن و یا بوی بد بدن در رابطه می دونن. اگه شمام مثل این مشکلات رنج می برید بهتره با مشورت با دکتر مکمل زینک استفاده کنین تا ذخیره این عنصر مغذی در بدنتون زیاد شه. علاوه بر این می تونین با مصرف مواد غذایی پر از زینک مانند مغزها، تخمه آفتاب گردان و غذاهای دریایی زینک بدنتون رو بالا برده و با بوی بد بدن مقابله کنین.

منیزیم

منیزیم یه ماده معدنی لازمه که متأسفانه کمبود اون عادی شده. این ماده مغذی نقش موثری در عملکردهای زیاد بدن مانند رفع بوی بد بدن داره. منیزیم در سبزیجات برگ سبز تیره، ماهی، لوبیاها، آووکادو، موز، دانه ها و مغزها، غلات و شکلات مشکی فت و فراوون هست. در سال ۱۹۲۸، یه محقق فرانسوی به این نتیجه رسید آدمایی که از بوی بد بدن (تعریق زیاد و نفس بد بو) رنج می برن با مصرف مکمل منیزیم بهبود پیدا میکنن. به نظر این محقق منیزیم یه دئودورانت طبیعیه که مانع از تعریق بد بو شده و فلور روده رو افزایش و بوی بد مدفوع و گاز رو کم می کنه.

از مصرف قندهای تصفیه شده دوری کنین
محققان دانشگاه تگزاس فکر می کنن بوی بد طولانی (هالیتوز یا همون بوی بد دهن و تعریق زیاد) بعضی از بیماران با کمبود باکتریای به درد بخور در بدنشون در ارتباطه. در طول بررسیا که چند سال به طول رسید مشخص شد مریضایی که قندهای تصفیه شده زیادی مصرف کرده و بیشترً تحت درمان با آنتی بیوتیک ها بودن بیشتر از بوی بد بدن شکایت می کنن. آنتی بیوتیکا و قندهای تصفیه شده باعث کم شدن اندازه باکتریای خوب و به درد بخور روده ها و «کاندیدوز» می شه. کاندیدوز در اثر کمبود باکتریای به درد بخور روده و رشد مخمرها بدست میاد که این مسئله به نوبه خود باعث تبدیل قند به الکل شده و باعث ایجاد بوی بد بدن می شه. در نتیجه پیشنهاد می شه که مصرف قندهای تصفیه شده رو محدود کنین.

منبع :