از بین بردن باکتری های بدبوکننده دهان | بیماری

 

حالا خوبیش اینه در بیشتر موارد بوی بد دهن خیلی راحت رفع می شه. بدبوترین اجناس جانبی از باکتریای گرم-منفی پخش میشه که بین لثه و دندون و هم اینکه در انتهای زبون زندگی می کنن. با مسواک زدن و به کار گیری نخ دندون و هم اینکه به کار گیری دهن شویه های ضد باکتری قبل از خواب، با تمیز کردن انتهای زبون با ملایمت به وسیله یه کاردَک پلاستیکی و حتی فقط خوردن یه صبحونه سالم می تونیم خیلی از این باکتریا و منابع غذاییشان رو از بین ببریم.

البته در بعضی موارد این اقدامات ممکنه کافی نباشن. در مواردی مثل مشکلات دندون، شرایط بینی، یا بیماریای نادری مانند مریضی کبدی و دیابت کنترل نشده. عاداتی مثل سیگار کشیدن و مصرف زیادتر از اندازه الکل هم باعث ایجاد بوهای نامطبوع و قابل تشخیصی می شن. بر خلاف علل اون این بوی بد تقریباً همیشه از دهن سرچشمه میگیره و نه از معده یا جاهای دیگه بدن. اما یکی از بزرگترین چالشای موجود در درجه اول اینه که تعیین کنیم بوی دهنمون چیجوریه و دقیقا مشخص نیس به چه دلیل تشخیص بوی دهنمون واسه خودمون سخته. شاید به خاطر این باشه که ما اون قدر به بوی دهن خودمون عادت کردیم که صلاحیت قضاوت کردن در این مورد رو نداریم. راهکارهایی مانند گرفتن دست جلوی دهن واسه حس کردن بوی دهن خود و یا لیسیدن و بو کردن مچ دست هیچ کدوم به درستی کار نمی کنن.

یه بررسی انجام شده نشون داد که حتی وقتی مردم اینجور کارایی انجام میدن، تمایل دارن براساس این که چقدر توقع داشتن دهانشون بو بده نسبت به اندازه بوی دهن خود قضاوت کرده و اونو آزمایش کنن. اما یه راه حل ساده واسه فهمیدن این که چقدر دهنتون بو میده هست، هرچند از دید اجتماعی سخته و اون راه حل اینه: یه نفس عمیق بکشین و از دوستتون سوال کنین

 

منبع : hidoctor.ir