از بین بردن اگزما در فصل سرد | بیماری

: نابود کردن اگزما در فصل سرد

اگزما در فصل زمستون بیشتر مشاهده می شه. این مشکل در فصول سرد سال شدید شدن می شه و باعث خارش و ترک خوردگی و قرمز شدن پوست مبتلایان می شه. در ادامه به روشای مقابله و درمان این آسیب می پردازیم.

اگزما مشکلی آلرژیک و به وجود اومده به وسیله حساسیت در پوسته که موجب خارش، خشکی، ترک، پوسته پوسته شدن و قرمز شدن پوست انداما میشه.

اگزما یا درماتیت مدلای متفاوتی داره، مانند درماتیت سرشتی یا تماسی، اولی نشونه های ظاهری اونا بیشتر یه جوره. اول به صورت خشکی، قرمزی، التهاب و بعد نقطه های قرمز رنگه که بعضی مواقع هم ترشحاتی از اون بیرون میاد. بعد با ادامه مریضی احتمال داره پوست حالت پوسته پوسته و دلمه بسته به خود بگیره، ولی امان از وقتی که مریضی شدت پیدا میکنه اون موقعه که پوست دچار ضخامت شده و احتمال تغییر رنگ هم در اون ایجاد میشه. در بعضی مواقع احتمال داره پوست خارش پیدا کنه و با درد و خونریزی همراه شه. خارش شدید می تونه خواب افراد رامختل کنه.

زمستون؛ دلیل اصلی

بیشتر شما با التهاب پوست دست، زمان به کار گیری مواد شوینده یا گرد و خاک مواجه شدین ولی چیزی که ممکنه تصور نمی کنین موجب خشکی پوستتون شه، هوای زمستایه. هوای سردی که نسبت به تابستون هم خشک تره. این خشکی هوا به آسونی می تونه نشونه های اگزما رو زیاد کنه؛ هر چند تنها خشکی هوا نیس، علاوه بر اون سرما، باد و کاهش رطوبت در کنار هم و در زمستون موجب شدید شدن عارضه هایی مانند اگزما می شن.

هوای گرم درون منازل هم این روند منفی رو افزایش می ده. هم اینکه بهتره هوای منزلتون رو در زمستون با کمک دستگاه بخور یا قوری آب جوش، مرطوب نگه دارین.

وقتی که به منطقه ای داغ و گرم سفر می کنین، پوستتون بدون احتیاج ببه مرطوب کننده، خوب نرم می شه و اون به این دلیله که رطوبت هوا، از چربی معمولی پوست شما مراقبت می کنه. این همون روشیه که واسه نابود کردن اگزما باید صورت بگیره. نکته جالبه که پزشکان پوست، مناسب ترین  راه درمان این آسیب رو پیشگیری می دونن؛ کاری که خیلی ارزون تر و ساده تره.

گرم، اما نه داغ

در مواقع سرد زمستون به کسائی که پوستشون به اگزما گرفتار شده، پیشنهاد می شه که  آب داغ مصرف نکنن و جهت استحمام و شستشوی ظرفا آب گرم یا ولرم بکار ببرن، چون این افراد بیشتر از چربی معمولی و خوبی روی پوست بهره مند نیستن و آب داغ هم باعث کمک کردن به اون می شه و موجب خشک تر شدن پوست می شه؛ طوریکه  تحریک شده و ملتهب میشه.

واسه کم شدن خشکی پوست، هم به کار گیری آب داغ رو کمتر کنین و هم دفعات حموم رو کم کنین.

کمتر از صابون استفاده کنین

به غیز از زمانایی که آلودگی پوست خوب قابل مشاهده  است، بهتره اونو صابون نزنین و از آب خالی جهت شستن دستاتون استفاده کنین. آدمایی که پوستشون بخاطر التهاب طولانی، کدر شده و ضخامت زیادی پیدا کرده، تصور می کنن با شستشوی دائم دست با آب داغ و صابون می تونن اونو به صورت نرم و نرمال خود برگردونن؛ اگه شستشوی دائم و بدون دلیل با صابون (به خاص صابونای محرک، معطر و قوی) اگزما رو زیاد می کنه. اگه هم صابون می زنید، تلاش کنین صابونای ملایم واسه پوستای حساس که کم عطر بوده و به نام “هایپو آلرژن” شناخته می شن استفاده کنین.

دست خالی

ماساژ پوست با لیف، اگزما رو  زیاد می کنه. این کار فقط موجب تحریک پوست می شه، هم اینکه چربیای مهم پوست رو هم میان می بره. بهتره در حموم فقط با دست خالی بدنتون رو بشورید.

مرطوب کننده 

کسی که گرفتار به اگزماست؛ یا پوست خشکی داره، به صورت روزانه باید اونو مرطوب کنه. ولی در زمستون که خشکی هوا نسبت به فصلای دیگه زیادتره، مهمه چندین مرتبه در روز پوست خود رو با نرم کننده ها، مرطوب بدین. بهتره به سرعت پس از شستشوی دست با آب، کرم بزنین این کار موجب می شه پوستتون دیرتر خشک شه و عارضه های اون دیرتر بوجود بیاد. به خاطر همین همیشه در کیفتون یکی از این اجناس رو به همراه داشته باشین تا بتونین در محل کار و بیرون از منزل هم از خشکی پوست تون پیشگیری کنین؛ یادتون باشه از لوسیونایی که  “آلفا هیدروکسی اسید” هستن، بکار نبرین، چون واسه پوستی که اگزما داره مهمه.

پشم و نایلون 

ممکنه بعضی لباسا واسه پوستی که مستعد اگزماست، مضر باشه؛ به خاطر همین به خاص در زمستون که باید پوشش زیادی داشته باشین، مهمه از البسه پشمی و الیاف نایلونی که تحریک کننده هستن، استفاده نکنین، یا ناچارا زیر اونا زیرپوشای نخی به تن کنین. بعضی مواقع احتمال داره لباسای نخی که با اجناس شوینده معطر، شستشو داده شدن، پوست رو گرفتار به اگزما کنن؛ پس تلاش کنین واسه شستشوی لباسای خود از این نوع لباسا نپوشید.

دستکش

از جمله بهترین روشای پیشگیری از اگزما، مراقبت از دست در مقابل سرما یا هر عللیه که اونو بوجود آورده. به خاطر همین در زمستون هم مثل وقتی که از مواد شوینده استفاده می کنین، بهتره دستکش به دست کنین ؛ هر چند بهتره دستکش نخی باشه یا دست کم بخش داخلی اون نخی باشه.

هم اینکه، واسه پیشگیری از خراشیدگی پوست، ناخنا رو کوتاه کنین با این روش، می تونین از خراش پیدا کردن پوست زمان خاروندن اون پیشگیری کنین.

حساسیت

با دقت به اینکه احتمال داره آدمایی که اگزما، آلرژی یا حساسیتای جور واجور دارن، طبق پیشنهاد دکتر  که غذاهای تحریک کننده و تنقلات خوش آب و رنگ و دارای ادویه نباید بخورن.

آفتاب زمستونی

از پوست خود در برابر آفتاب سوختگی مراقبت کنین. محققان فهمیدن که آفتاب زمستون نسبت به تابستون سوزاننده تره به خاطر همین به کار گیری ضدآفتابایی با SPF دست کم ۱۵ رو از یاد نبرین.

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir