از بین بردن التهاب پیرامون چشم | طب ایرانی

 پف دور چشم زیبایی شما رو کم می کنه و می تونه با تغییرات زیادی درون بدن ما بوجود بیاد بانوان معمولا بیشتر با این موضوع درگیر هستن و نگرانی برطرف کردن پف دور چشم مشکل بیشتر بانوان واسه زیبایی هستش پیشنهادات طب سنتی رو در این مورد با هم تقدیم حضوتون می کنیم .

 پُف کردن چشما می تونه دلایل خیلی از جمله بیداری شبونه، تغییرات هورمونی، آلرژیا، کم کاری تیروئید، بیماریای کلیوی، بیماریای پوستی و خستگی داشته باشه.

پزشکان طب عادی و طب سنتی در جهان دلیلای زیادی واسه تیرگی دور چشم و حلقه های مشکی دور و بر چشم  مطرح می کنن، بعضی از اونا خستگی، کار زیاد، تنظیم نبودن ساعت خواب و تغذیه ناجور رو دلیل بروز این مسئله می دونن و گروهی خون رسانی ناجور به ناحیه چشم، استرس و ناراحتیای کلیوی رو عامل بروز این تیرگیا معرفی می کنن و متناسب با دلیل به وجود اومدن این تیرگی، نسخه هایی رو جهت درمان ارائه می کنن.

علی بهادری متخصص طب سنتی ، با اشاره به دلیل تیرگی و پُف زیر چشم در طب سنتی گفت: پُف دور چشم می تواندنتیجه خواب زیاد، بلغمی شدن بدن، رطوبتی شدن بدن، شکم بیاری،  روده های سرد، تغذیه سرد، کم کاری احتمالی تیرویید، عفونت احتمالی، آب غیر معمولی خوردن یا فعال شدن خلط غالب بدن به بلغم باشه.

ایشون با بیان اینکه  دلایل ارثی و سبک زندگی در ایجاد پُف زیر چشم موثر هستن، اضافه کرد: طوری که کاهش مصرف غذاهای پر نمک و کافئین دار در رفع این آسیب کمک می کنه. حتی دلیل پُف زیر چشم ممکنه تحت تاثیر عامل ژنتیک و ارثی باشه. بعضی وقتا هم به دلیل سبک زندگی افراده. مثلا آدمایی که دارای پُف زیر چشم هستن به اندازه کافی نمی خوابن.

بهادری به مصرف غذاهای پرنمک در روز اشاره کرد و گفت: مصرف غذاهای پرنمک هم در طول روز باعث ایجاد این آسیب می شه که به دنبال اون فرد نیاز به نوشیدن مقدار زیادی آب پیدا می کنه و هم اینکه نبود جنب و جوش و ورزش نکردن هم از دلایل پُف زیر چشم عنوان شده.

این متخصص طب سنتی با بیان اینکه  البته وجود بعضی بیماریا مثل بیماریای آلرژیک یا طولانی سینوسی هم باعث بروز این آسیب می شه، اضافه کرد: واسه درمان این آسیب خوابیدن کافی، نوشیدن مقدار فراوون آب در طول روز، مصرف کم و محدود نمک و کاهش مصرف کافئین پیشنهاد می شه. هم اینکه آغشته کردن پد یا پنبه با شیر به دلیل داشتن اسید لاکتیک موثره و کیسه چای سبز هم موثر شناخته شده؛ چراکه مواد شیمیایی ضد التهابی داره.

بهادری به رفع پُف و تیرگی زیر چشم با تقویت گوارش فرد اشاره کرد و گفت: بافت زیر چشم بافت خیلی حساسیه و کسی که زیر چشمش پُف می کنه، احتمال داره گوارشش ضعیف باشه. پس قبل اینکه روی این موضع کار کنیم، سیستم گوارش فرد رو باید تقویت کنیم.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: حتی بعضی وقتا با تقویت سیستم گوارش و بهبود هضم معده یا گرم کردن معده با داروهای ساده مانند زیره، پف زیر چشم افراد خیلی بهتر می شه، منتها به کار گیری داروهای موضعی به دلیل حساسیت زیر چشم، ممکنه عکس العمل نشون بده. واسه درمان این آسیب خوابیدن کافی، نوشیدن مقدار فراوون آب در طول روز، مصرف کم و محدود نمک و کاهش مصرف کافئین پیشنهاد می شه. مالیدن کتیرا یا شیر به زیر چشم واسه لایه برداری خوبه و تیرگی زیر چشم رو نابود می کنه و پوست رو روشن می کنه ولی نه واسه همه افراد؛ چون که دور چشم بسیار حساسه.

: در فصل تابستون ورزش معتدل پیشنهاد می شه که خود به دفع مواد زائد کمک می کنه ولی ورزش شدید باعث گرمی بسیار و روان شدن و تحریک اخلاط و تحلیل زیاده و واسه بدن آسیب زاست. ورزش کم هم به دلیل نبود تحلیل مواد زائد، مناسب نیس و بهتره که ورزش در بهار، آروم و دراز مدت باشه تا بدن بیشتر سود برد.

ایشون با بیان اینکه واسه مقابله با پف زیر چشم باید تغذیه گرم و تر مصرف شه، اضافه کرد: شربت عسل آب مصرف شه، انجام بادکش گرم کامل از پشت کتف تا قوزک پاها با ۲۵ لیوان تو یه مرکز حجامت طب سنتی، خوردن روزی یه قاشق عرق آویشن تو یه لیوان آب ولرم،  آب سیب با پوستش به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی، مصرف آب انجیر ، تغذیه شب هنگام نون و پنیر با گردو ، مصرف دوغ و لبنیات کم آنهم با مصلحات اون، مالیدن روغن بادام شیرین به صورت، یکساعت قبل خواب مخلوط عرقای اسطوخدوس و بهارنارنج و بادرنجبویه تو یه لیوان، خوردن هفت مغز کم به شکل مخلوطی، خوردن یه قاشق گرده گل زنبور عسل تو یه لیوان عسل آب در ناشتا، دوری خاص از سرکه جات و گوشت گاو و گوشت مرغ و عدسی و سیب زمینی سرخ کرده ، گرم نگه داشتن پهلوها، خوردن کندر روی زبون به اندازه یه گندم از مواردی هستن که می تونه به تیرگی و پُف زیر چشم کمک کنن.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: اگه بانوان پف صورت شون همراه با ترشحات سفید رنگ رحم و بوی مشمزکننده رحم و واژن بوده باشه، احتمال بروز کیست نرم و بلغمی هست. پس باید به متخصص مراجعه و یه سونوگرافی لگن جفت و جور کنن.

ایسنا

.

منبع : hidoctor.ir