از بیماری گزو فتالمی بیشتر بدانیم | بیماری

مشکل در کار غده تیروئید مریضی مرموزیه که شاید خیلی از افراد گرفتار اون باشن اما آشنایی نداشتن با علائم و درمان دیر هنگام، ممکنه مشکلات بزرگی به دنبال داشته باشه.

تیروئید غده ای کوچیک در قسمت میانی و جلوی گردنه که با ترشح هورمون، انرژی رو به سلول های بدن منتقل می کنه.وقتی غده تیروئید خوب عمل نکنه، می تونه بر سلامتی افراد اثر بزاره و موجب چاقی، لاغری، مریضی های قلبی، افسردگی، اضطراب، ریزش مو، ناباروری و کاهش سطح انرژی بدن شه.

بیشتر مشکلات تیروئید مانند پرکاری یا کم کاری مربوط به مریضی های خود ایمنیه. در مریضی خود ایمنی شرایطی ایجاد می شه که بدن توانایی خود در تشخیص بین بافت های بدن و آنتی ژن های غیر خودی رو از دست می دهد. به خاطر همین سیستم ایمنی علیه بافت های خودی، پادتن می سازه و اشتباهیً به اون ها حمله می کنه.

اگه غده تیروئید کمتر از حد طبیعی فعالیت کنه، دیگه نمی تونه هورمون کافی تولید کنه و به این حالت کم کاری تیروئید گفته می شه؛ اما برعکس اون، یعنی فعالیت بیشتر از اندازه غده تیروئید و تولید زیاد هورمون، موجب دچار شدن به نوع پرکار تیروئید می شه.

خستگی و فرسودگی، مشکل در دقیق شدن و فوکوس کردن وفعالیت های مغزی، زیاد شدن وزن بدون دلیل، احساس سرما مخصوصا در انتهای دست و پا از علایم تیروئید کم کار است و تیروئید پرکار موجب عصبی شدن، افزایش تعریق، لرزش دست ها، اضطراب و مشکل حواس، تپش قلب و کاهش وزن باوجود افزایش اشتها می شه.

دلیل جلوآمدن کره چشم

مریضی چشمی اگزوفتالمی هم یکی از مشکلاتیه که به دنبال مشکل در فعالیت غده تیروئید اتفاق می افتد و بیشتر در افراد گرفتار به تیروئید پرکار دیده می شه اما در کم کاری تیروئید هم دیده می شه.

واسه شناخت بیشتر از این مریضی و اطلاع از راه  های درمان اون با دکتر علی صادقی طاری جراح و متخصص مریضی های چشم و فوق تخصص جراحی ترمیمی و حدقه گفت و گو کردیم.

ایشون می گوید: اگزوفتالمی حالتیه که در اون کره چشم نسبت به حالت طبیعی خود مقداری جلوتر می آید که وجود غده در حدقه چشم هم می تونه دلیل اون باشه اما یکی از مهمترین علل به وجود آورنده اگزوفتالمی، مشکل تیروئیده.

این مریضی یه عکس العمل ایمنی متقاطع بین غده تیروئید و چشمه. به خاطر همین نسوج پشت کره چشم ورم می کنه و جمع شدن گلبول های خونی پشت چشم، به تجمع ماده پلی ساکارید منجر می شه. بعد عضلات خارج چشمی کلفت شده و در آخر موجب ایجاد بافت فیبروز در کاسه چشم می شه.

این مشکل واسه آدمایی که ً تیروئید اون ها طبیعیه هم پیش می آید که در این صورت باید آزمایش های ایمنی بکنن. بهترین راه واسه تشخیص اگزوفتالمی انجام سی تی اسکن و ام آر آیه.

راهی ساده واسه پیشگیری و درمان

صادقی می افزاید: اگزوفتالمی به طور کاملً درمان پذیره اما واسه مداوای این مریضی چشمی، اول لازمه مراحل درمان مریضی اصلی، یعنی مشکل تیروئید انجام شه. مشکل تیروئید مریضی مزمنیه که باید زیر نظر متخصص غدد کنترل شه.

در مرحله اول دچار شدن به اگزوفتالمی، پلک و چشم ها قرمز و متورم می شه که با سوزش چشم و ریزش اشک همراه س و با تجویز داروهای کورتونی قابل درمانه و چشم به حالت اولیه خود بازمی شه.

اگزوفتالمی در مراحل پیشرفته گاه موجب جلو اومدن نامتقارن یکی از چشم ها می شه و ممکنه کم کم چشم دوم هم درگیر شه. هم اینکه در اثر این مریضی ممکنه پوشش پلک روی قرنیه کافی نبوده و منتهی به خشکی و زخم قرنیه شه و بینایی در خطر قرار گیرد و یا بر اثر فشار عضلات کلفت شده بر عصب چشم، بینایی در برابر تهدید قرار گیرد. ضمن این که افزایش فشار داخل چشم هم در این بیماران مزید دلیل می شه. بعضی بیماران هم بر اثر کلفت و فیبروزه شدن عضلات خارج چشمی گرفتار به دوبینی می شن که این مشکلات در بعضی موارد با درمان دارویی و در بیشتر موارد با جراحی برطرف می شه.

اضطراب و استرس، مصرف سیگار و خستگی، مشکلات این مریضی چشمی رو شدید شدن می کنه و معمولاً به بیماران پیشنهاد می کنیم خواب کافی داشته باشن، سیگار نکشند و عوامل شدید شدن کننده استرس رو از زندگی خود حذف کنن. در این مرحله گاه به بیماران پیشنهاد می کنیم که به روانپزشک مراجعه کنن. بهتره آدمایی که علایم اگزوفتالمی رو در خود مشاهده می کنن به چشم پزشکان یا کارشناسان کاسه چشم مراجعه کنن.

منبع:سلامت نیوز

منبع : parsi1.com