از بیماری کف دست چه می دانید؟ | بیماری

:  

 

دست یکی از مهمترین اعضای بدن هستش که مراقبت و حفاظت بالایی می خواد که باید با رعایت نکاتی به اون پرداخت. یکی از مریضی مهم بیماریای مربوز به کف دسته که شکلای جور واجور مختلفی داره که به طور خلاصه در این نوشته به اونا می پردازیم.

متخصص ارتوپدی با اشاره به علائم دچار شدن به مریضی «دوپویترن» گفت: این مشکل یه نوع مریضی کف دسته که فرد نمی تونه دستاش رو روی زمین بذاره و فرد باید در مراحل اولیه مریضی مورد جراحی قرار بگیره.

انقباض دوپویترن Dupuytren’s contracture

رضا شهریار کامرانی, متخصص ارتوپدی درباره مریضی «دوپویترن»، گفت: مریضی دوپویترن مریضی نسج نرم کف دسته که در دهه پنجم و ششم عمر کم کم خود رو نشون میده. دلیل دقیق این مریضی مشخص نیس اما در اثر تغییر وجود بعضی از سلولای کف دست به وجود میاد. بافت جدید این خاصیت رو داره که طول اون کم کم کوتاه می شه و باعث خم شدن انگشتان دست می شه.

انقباض دوپویترن

این مریضی تمایل داره که بیشتر انگشتان حلقه و کوچیک رو درگیر کنه اما ممکنه هر کدوم یا هر تعداد از انگشتان رو درگیر کنه. در خیلی از موارد این مریضی دو طرفه س اما معمولا در زمانای متفاوتی درگیری شروع می شه.

شخص در مریضی دوپویترن درد نداره و در اول متوجه گره ها یا بافتای طناب مانندی در کف دست خود می شه. این بافت به آهستگی زیاد می شه و کم کم باعث خم شدن انگشتان محاذات خود می شه. مریض میتونه انگشت خود رو به طور کامل خم کنه اما قادر نیس اونو به طور کامل باز کنه.

گسترش دوپویترن در چه کسائی بیشتر دیده می شه؟

  • -مردان
  • -بیماران دیابتی
  • -در کسائی که داروهای ضد تشنج استفاده می کنن

 

گسترش دوپویترن در کدوم کشورها بیشتره؟

این مریضی در کشورای اروپایی به خصوص در کشورای اسکاندیناوی گسترش زیادی داره و هر چی از نظر جغرافیای از این کشورای دور میشیم این گسترش کم میشه. به خاطر همین در ایران این مریضی خیلی شایع نیس و بیراه نیس که اونو یه مریضی بیگانه بنامیم. هر چند این مریضی یه مریضی ارثیه ولی به دلیل گسترش پایین اون در ایران معمولا بیماران نمی تونن سابقه فامیلی رو بگن.

روش تشخیص دوپویترن چیه؟

تشخیص این مریضی فقط بالینیه و کلیه آزمایشات و اقدامات تشخیصی طبیعیه.

درمان دوپویترن چیجوریه؟

بر خلاف سیر کنه این مریضی هیچ درمانی واسه پیشگیری از پیشرفت اون وجود نداره. بدیش اینه ماساژ، فیزیوتراپی و یا تزریق کورتون نمی تونه در سیر اون تغییر بسازه. تنها درمان این مریضی عمل جراحی است اما با در نظر گرفتن امکان برگشت مریضی بعد از عمل جراحی پیشنهاد می شه در مراحل اولیه فقط مریض رو تحت نظر داشت.

زمان مناسب واسه عمل جراحی چه وقتیه؟

زمان مناسب واسه عمل جراحی وقتیه که کف دست دیگه بطور مستقیم روی میز قرار نگیره یا به بیان دیگه وقتی که هنگام سجده کردن مریض نتونه کف دست خود رو روی زمین بذاره. از نظر بالینی برابر این حالت یعنی خم موندن انگشت با زاویه ۳۰ درجه. در این هنگام با عمل جراحی و برداشتن بافت نا به جا و تغییر وجود داده از کف دست، مریضی درمان می شه.

 هر چند احتمال برگشت بعد از عمل جراحی در این مریضی هست اما سیر اون کنده و هر چی در سن بالاتری دیده شه امکان نیاز به عمل جراحی دوباره کمتر می شه. کلا این مریضی یه مریضی با سیر کنه و با عواقب خوب درمانیه اما باید در زمان مناسب واسه درمان جراحی اقدام شه.

منبع :