از بیماری کرون چه می دانید؟ (علل و روش های درمان آن) | بیماری

: از مریضی کرون چه میدونید؟ (علل و روشای درمان اون)

: کرون از جمله بیماریای مربوط به رودهه. این مریضی مربوط به الهتاب رودهه. روده از جمله قسمتای اصلی دستگاه گوارش هستش. این قسمت از دستگاه گوارش عمل جذب رو بردوش داره. دچار شدن به کرون مشکلات دیگری رو از جمله دچار شدن به بقیه مشکلات پوستی رو شامل می شه. در ادامه با دکتر سلام همراه باشین.

مریضی کرون مثل کولیت اولسراتیو، عضو گروهی از مریضی هاییه که به عنوان بیماریای التهابی روده (IBD) شناخته می شن. پنج نوع جور واجور از مریضی کرون، علائم مخصوص به خود رو دارن. در این مطلب می خوایم به معرفی مریضی کرون و پنج نوع جور واجور اون بپردازیم تا با این مریضی عادی آشنا شده و راه درمانش رو پیدا کنین.
مریضی کرون چیه؟

کرون یه مریضی طولانی است که باعث التهاب و زخم شدن روده می شه. این مریضی بیشتر بخش تحتانی روده کوچیک (ایلئوم) و کولون رو تحت تاثیر قرار میده. با این حال، ممکنه در هر بخشی از روده بزرگ، روده کوچیک یا معده هم اتفاق بیفته. این مریضی در هر سنی رایجه، اما در سنین ۱۵ و ۳۰ سال شایع تره.

مریضی کرون بر کارکرد طبیعی روده اثر میذاره. دچار شدن به این مریضی باعث بروز علائم زیر می شه:

• تورم یا زخم شدن روده که منتهی به انسداد گذرگاه داخلی روده می شه

• پیشرفت زخم طوری که لایه های عمیق دیواره روده تحت تاثیر قرار بگیرن

• ناتوانی در جذب مواد مغذی از راه غذا خوردن که به اصطلاح سوءجذب نامیده می شه

• ایجاد معابر عجیب در بخشی از روده که به عنوان فیستول شناخته می شه
شکلای جور واجور مریضی کرون

عادی ترین شکلای جور واجور مریضی کرون و علائم مربوط به هریک عبارتند از:

ایلئوکولیت: ایلئوکولیت عادی ترین نوع مریضی کرونه. این آسیب بر روده کوچیک یا ایلئومو روده بزرگ اثر میذاره. افراد گرفتار به این آسیب دچار کاهش وزن شدید، اسهال و دل درد یا درد شکم در بخشای تحتانی مواجه می شن.

ایلئیت: این نوع از مریضی کرون بر ایلئوم اثر میذاره. علائم ایلئیت مشابه ایلئوکولیته. علاوه براین، باعث بروز فیستول، آبسه و یا التهاب در قسمتای تحتانی شکم می شه.

کرون معده: این نوع از مریضی کرون بر معده و اثنی عشر اثر میذاره که شامل بخش فوقانی روده کوچکه. افراد گرفتار به این مریضی دچار تهوع، کاهش وزن و از دست دادن اشتها می شن. علاوه براین، اگه روده دچار انسداد شه، فرد استفراغ می کنه.

Jejunoileitis: این نوع از کرون بر روده و به خصوص نیمه فوقانی اون اثر میذاره. این باعث ایجاد التهاب و عوارضی مثل فیستول، اسهال و شکم درد می شه.

کولیت کرون: این نوع از مریضی کرون تنها بر روده بزرگ اثر میذاره. علائم این مریضی شامل ایجاد ضایعات پوستی، درد مفاصل، اسهال، خونریزی راست روده، زخم، فیستول و آبسه در دور و بر مقعده.

البته گونه های جور واجور مریضی کرون ممکنه همپوشانی داشته باشن. بعضی آدما به راه های جور واجور تحت تاثیر قرار می گیرن و یه سریای دیگه فقط با مشکلات گوارشی مواجه می شن.

دلیل اصلی مریضی کرون بازم نامعلوم س. اما این احتمال هست که این مریضی به صورت ارثی منتقل شه. عکس العمل عجیب سیستم ایمنی بدن تا حدی به بروز این مریضی کمک می کنه.

اولین ژنی که با مریضی کرون رابطه پیدا کرد، ژن NOD2 بود. از هر پنج مریض گرفتار به کرون یه نفر دچار مشکل ژنتیکی مربوط به NOD2ه. الان بیشتر از ۱۰۴ ناهنجاری ژنتیکی با مریضی کرون در ارتباطند.

آدمایی که یکی از اعضای خونواده شون گرفتار شده، ۱۰ برابر بیشتر در خطر هستن. اگه فرد گرفتار شده آبجی و داداش باشه، خطر احتمالی تا ۳۰ برابر افزایش پیدا می کنه.
مریضی کرون چیجوری درمان می شه؟

درمان مریضی کرون به نوع و شدت این مریضی بستگی داره. از اونجایی که این مریضی بعضی وقتا به صورت خودبه خودی بهبود پیدا میکنه یا مخفی می شه، همیشه این امکان وجود نداره که نوع و شدت اون خیلی راحت تشخیص داده شه. وقتی مریضی کرون فعال باشه، درمان از راه آرامش علائم، کنترل التهاب و رفع سوءتغذیه انجام میشه.

مصرف دارو کلا اولین راه درمان مریضی کرونه. معمولا از داروهای ضد التهاب، آنتی بیوتیک، داروهای ضداسهال و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی واسه درمان این آسیب استفاده می شه. واسه اون دسته از مریضایی که سوء تغذیه دارن، مکملایی هم تجویز می شه.

جراحی راه خوبی واسه درمان مریضی کرون نیس، با این حال بعضی وقتا واسه درمانی مریضایی که به دارو جواب نمی دن، از جراحی کمک گرفته می شه. در عمل جراحی، زخم، انسداد یا خونریزی روده برطرف می شه. بدیش اینه، مریضی کرون بیشتر به نقاط جانبی سرایت کرده و دوباره گسترش پیدا می کنه. پس باید دائم با پزشکتون در رابطه باشین و با تموم گزینه های موجود واسه درمان آشنا شید.

واسه مدیریت مریضی کرون چیکار باید کرد؟

واسه مدیریت مریضی کرون، باید سالم زندگی کنین. زندگی سالم حتی در وقتی که مریضی رو به بهبوده، ضرورت داره. شما می تونین با دنبال کردن سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب جلوی مریضی تون رو بگیرین. دوری از سیگار هم به پیشگیری از بروز علائم این مریضی کمک می کنه. تحقیقات نشون داده که افراد سیگاری در خطر بیشتری قرار دارن. با این حال، افراد گرفتار به مریضی کرون معمولا می تونن یه زندگی سالم و فعالانه رو در پیش بگیرن.

منبع :