از بیماری «پیرونی» چه می دانید؟ | بیماری

: از مریضی «پیرونی» چه میدونید؟

: آکا ایران: *دکتر محمدرضا صفری نژاد: سردسته مریضیایی که دلیل کجی اکتسابی آلت تناسلی می شه، مریضی پیرونیه. عامل اصلی مریضی مشخص نیس ولی بسیاری، وارد شدن ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ رو در ایجاد اون موثر می دونن.
به نقل از روزنامه جام جم، باید بدونین، مریضی پیرونی سه مرحله داره؛ مرحله زیاد، مرحله طولانی زودرس و مرحله طولانی دیررس. علامت روشن مرحله زیاد، احساس درد در آلت تناسلی مخصوصا هنگام نعوظه.
اگه در این مرحله مریض به دکتر مراجعه کنه، احتمال این که با درمان، جلوی پیشرفت مریضی رو بگیریم زیاده ولی صددرصد نیس. این مرحله، حدود ۶ تا ۱۲ ماه زمان میبره و بیشتر مردان گرفتار هم به اون اهمیت نمی دن یا به دلیل خجالت به دکتر مراجعه نمی کنن.
پس از گذروندن این مرحله، مریض وارد فاز طولانی زودرس می شه که در اون، کم کم بافت فیبری در آلت ایجاد و پلاک تشکیل می شه و کم کم منتهی به کج شدن آلت تناسلی در بین نعوظ می شه.
اندازه و تعداد پلاک بسته شدیدا مریضی و یه وقتی که از اون گذشته، متغیره. این پلاکا بدون هیچ سختی ای با دست قابل لمس هستن و ضمن کج کردن و کوتاه کردن آلت تناسلی به توانایی نعوظ مریض هم آسیب میزنن. این در حالیه که مرحله طولانی زودرس حدود شش ماه زمان میبره و پس از اون، مریض وارد مرحله طولانی دیررس می شه.
در این مرحله یه اتفاق مهم میفته و اون رسوب کلسیم روی پلاکه که اصطلاحا به اون کلسیفیه شدن می می گن که کجی آلت تناسلی شدت پیدا میکنه و مریض گرفتار به مشکل در نعوظ می شه. در حالت نعوظ ممکنه آلت تناسلی تا محل پلاک سفت شه و بعد از اون آلت تناسلی شل باقی می مونه و حالتی مثل ساعت شنی ایجاد می شه یعنی آلت تناسلی تو یه قسمت باریک می شه.
بعضی مواقع، شدت کجی اونقدر زیاده که نزدیکی ممکن نیس. تنها درمان در این مرحله جراحیه که همیشه هم مشکل مریض رو حل نمی کنه. ازطرفی، تشخیص مریضی پیرونی در مرحله زیاد اهمیت زیادی داره چون اگه سیر مریضی پیرونی کنترل نشه، به طرف ناتوانی جنسی پیش میره.
یکی دیگه از مواردی که دلیل تشکیل بافت فیبری و کجی بعدی آلت تناسلی می شه، شکستگی آلت تناسلیه که پدیده نادری هم نیس. در شکستگی، آلت تناسلی درحالت نعوظ یهویی تا شده، به دنبال اون درد شدید همراه با تورم شدید و کبودی شدید آلت تناسلی و نواحی دور و بر ایجاد می شه. این افراد نیاز به عمل جراحی اورژانس دارن و اگه عمل نشن، ممکنه واسه همیشه دچار ناتوانی جنسی شن.
بد نیس بدونین، کجی آلت تناسلی بر دو نوعه؛ نوع مادرزادی که در صورتی نیاز به جراحی داره که در روابط زناشویی مشکل بسازه یا از نظر ظاهری واسه زن و شوهرا ناراحت کننده باشه، اما به خودی خود دلیل ناتوانی جنسی و ناباروری نمی شه. البته اگه بیشتر از ۳۰ درجه باشه، نزدیکی مشکل و دردناک هستش. نوع اکتسابی هم که سیر پیش رونده داره، اگه به طور مناسب درمان نشه، دلیل ناتوانی جنسی در مرد می شه.
*جراح و متخصص مریضیای کلیه و مجاری ادراری

منبع :