از بیماری وبا چه میدانید؟ | بیماری

: از مریضی وبا چه می دونین؟

: یکی از بیماریایی که از زمانای قدیم تا کنون جون میلیونا آدم رو گرفته؛ وباه. این مریضی در گذشته تاریخی ما نقش داشته و باعث شده افراد زیادی در چند صد سال گذشته ایران کشته شن. در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی، مریضی وبا به سرعت رشد کرده و در بدن ظاهر می شه. در عصر ما در مناطقی از آفریقا و کشورهایی که فقر بهداشت دارن وبا جولان می ده و هنوز کشته میگیره. در ادامه می خوایم شما رو با زیر و بم وبا آشنا کنیم. با ما همراه باشین.

شکلای جور واجور وبا

این مریضی دو نوع اصلی وبای سنتی و وبای التور داره. نام التور از واژه الطور گرفته شده چون اولین بار در سال ۱۹۰۵ به وسیله یه دکتر آلمانی در ناحیه طور سینا یا صحرای سینای مصر یافت شد.در وبای التور تعداد کمی از افراد آلوده به میکروب مریض کننده، علائم مریضی رو میدن و بیشتر افراد آلوده، شناسایی نمی شن.

در ایران وبای نوع التور، شبه وبا نامیده می شه که نوع خظرناک اون هستش. چون بروز نکردن علائم در زمان واگیردار بودن، مهم ترین عامل گسترش و موندگاری آلودگی در منطقه هستش.این مریضی بیشتر در مناطق گرم و مرطوب و با شروع فصل گرما شروع می شه ولی بعضی وقتا تا فصول سرد هم ادامه پیدا میکنه و حتی پس از شروع فصل سرما هم بازم مواردی از مریضی در کشورمون، به خصوص در قسمتایی که مرز مشترک با کشورای همسایه مثل افغانستان و عراق داره، مشاهده می شه.

علائم مریضی وبا

حاج سید جوادی درباره علائم مریضی وبا گفت: فرد گرفتار در بیشتر موارد اسهال ناچیز بدون درد و بدون تب داره. اولین شکایت مریض احساس پری و غرغر شکمه که در این مرحله اسهال آبکی و بدون بوه.استفراغ بدون حالت تهوع قبلی و تشنگی فراوون هم از علائم بیماریه که کم کم شدید می شه.اسهال می تونه به سرعت در عرض چند ساعت موجب کم آبی شدید بدن شده و اگه آب و املاح بدن بی درنگ جبران نشه، دلیل مرگ می شه.دوره مخفی مریضی وبا از لحظه ورود میکروب به بدن تا بروز مریضی از چند ساعت تا چند روز زمان میبره ولی معمولا در عرض یکی دو روز علائم رو می شه، به محض شروع اسهال شدید باید مایعات فراوون و محلول خوراکی ORS استفاده بشه و هر چی سریع به نزدیکترین مرکز بهداشتی مراجعه شه.

راه های انتقال مریضی وبا

حاج سید جوادی هم اینکه روشای انتقال این مریضی رو تماس مستقیم و غیرمستقیم گفت و اضافه کرد: تماس با وسایل آلوده به میکروب وبا مانند دست دادن با دستای آلوده، استفراغ و یا مواد دفعی مریض، ملحفه و لوازم آلوده اون مثل لیوان، ظروف و هوله می تونه منتقل شه.در روش تماس غیرمستقیم مریضی وبا می تونه از راه خوردن آب آلوده به مدفوع مانند آب چاه، جویبارها و دریاچه های آلوده منتقل شه.مصرف سبزی و میوه خام آلوده، به کار گیری غذاهای پخته یا نیم پخته مثل بعضی سبزیا یا شکلای جور واجور ماهی که به وسیله دست، آب آلوده و یا حشرات آلوده شده باشه، تغذیه کودکان با بطری به جای شیر مادر، به کار گیری شیر و بستنی آلوده که از منابع نامطمئن جفت و جور شده باشه، از دیگر راه های انتقال وبا هستش.در بیشتر نقاطی که این مریضی بومیه، شایع ترین راه انتقال، مصرف خوراکی میوه و سبزی هاییه که به طور سنتی با کود انسانی غنی شده ولی به روش درست گندزدایی نشده ان.مریضی وبا تا الان هفت بار در سطح جهانی همه گیر شده، اما الان بیشتر در کشورای جهان سوم به دلیل وضعیت ناسالم و غیر بهداشتی آبای آشامیدنی مشاهده می شه.

درمان مریضی وبا

بیشتر بیماران گرفتار به نوع التور رو میشه فقط با تجویز محلول خوراکی (ORS) درمان کرد، در موارد شدیدتر، باید مریض رو بی درنگ به مراکز بهداشتی و درمانی جهت درمان با سرم و دارو انتقال داد. شناسایی سریع و درمان به موقع، پایه موفقیت در جلوگیری از منتشر کردن مریضی وبا هستش.کشف ORS پیشرفت کلی و عملی در مقابله با وبا و دیگه بیماریای اسهالی بوده، طوری که به کار گیری این محلول مرگ به وجود اومده به وسیله وبا رو از ۵۰ درصد به یه درصد کاهش داده.چگونگی به کار گیری این محلول اون هستش که باید بسته های ORS رو تو یه لیتر آب آشامیدنی حل کرد. این محلول باید همه روزه به صورت تازه جفت و جور و در مدت ۲۴ ساعت مصرف شه و محلول نباید جوشونده شه، در مکانایی که دسترسی به ORS ممکن نیس، میشه ۵ گرم نمک و ۲۰ گرم شکر رو تو یه لیتر آب آشامیدنی حل و استفاده کرد.

اصول پیشگیری

مهم ترین اصل پیشگیری از این مریضی دفع مناسب پساب آلوده و جلوگیری از نفوذ اون به منابع آب آشامیدنیه،

جوشوندن و کلر زدن آب واسه جلوگیری از سرایت این مریضی لازمه. دوری از مصرف آب چشمه، رودخانه و آب چاه به خصوص در فصول انتقال مریضی یا همه گیریه.

به کار گیری آب سالم جهت شست وشو، پخت و پز و آشامیدن و تولید یخ (یخ در فصول گرم یکی از راه های شایع انتقال آلودگیه)،

جوشوندن شیر یا آب مصرفی واسه جفت و جور شیر خشک و شیشه پستانک شیرخواران. تا امکان داره واسه این ادما از شیر مادر استفاده شه.

منبع :