از بیماری واریکوسل مردان چه می دانید؟ | تغذیه سالم

از مریضی واریکوسل مردان چه میدونید؟

دکتر محمد رضا صفری نژاد*: بسیاری می گن واریکوسل مثل مریضی واریس در ساق پاهاست؛ اما در تعریف علمی یعنی اتساع وریدهایی (سیاهرگ) که خون رو از بیضها خارج می کنن.

البته یکی از دلیلای شایع ناباروری در مردان، همین واریکوسله چون به تولید و کیفیت اسپرم آسیب می زنه، اما همه مردان گرفتار به واریکوسل هم گرفتار به ناباروری نیستن.

واریکوسل شکلای جور واجور مختلفی داره؟

واریکوسل طبق شدت، درجه بندی می شه. نوع ناچیز درجه یه، نوع متوسط درجه دو و نوع شدید درجه سه نامیده می شه. در نوع درجه سه همه کیسه بیضه همون طرف پر از عروق متسعه؛ درست مثل این که کیسه بیضه پر از کرم خاکیه.

به چه دلیل بعضی از آقایون دچار واریکوسل می شن؟

سیاهرگا مسئول خارج کردن خون از عضو و هدایت اون به طرف قلب هستن و واسه این که خونی که به سمت بالا میره به عقب برنگردد، داخل سیاهرگا دریچه هایی وجود دارن که از برگشت خون جلوگیری می کنن. حالا اگه این دریچه ها خراب شن، خون بدون هیچ سختی ای به طرف عقب برمیگرده و موجب اتساع سیاهرگا می شه. باید بدونین سیاهرگ بیضه سمت چپ آخرسر به سیاهرگ کلیه چپ می ریزه. اگه یه مرد بالای ۴۰ سال یهو دچار واریکوسل بیضه چپ شه، یه دلیل اون اینه که سرطان کلیه دلیل بسته شدن سیاهرگ کلیه و پس زدن خون در سیاهرگ بیضه همون طرف شده.

واریکوسل علائم مشخصی داره؟

معمولا مریض متوجه وجود واریکوسل نمی شه و مریضی به دنبال بررسی دلیل ناباروری تشخیص داده می شه. حتی بعضی وقتا مریض از دوستان و افراد فامیل می شنوه فلانی واسه درمان ناباروری عمل جراحی واریکوسل انجام داده و کنجکاو شده و به دکتر مراجعه می کنه. البته بعضی مواقع مریض گرفتار به واریکوسل احساس درد در بیضه همون طرف یا احساس سنگینی می کنه.

هم اینکه ممکنه مریض به دلیل مساوی نبودن بیضها به دکتر مراجعه کنه و واریکوسل تشخیص داده شه. حتی با احتمال خیلی کم مریض متوجه رگای برجسته در کیسه بیضه می شه و به دکتر مراجعه می کنه؛ اما کلا درد مبهم در ناحیه بیضها، احساس سنگینی یا کشیدگی در بیضه، رگای متسع در داخل کیسه بیضه، احساس ناراحتی در بیضه یا کیسه بیضه و کوچیکی بیضه گرفتار جزو مهم ترین علائم مریضی هستن.

واریکوسل قابل درمانه؟

باید بدونین واریکوسل بسیار شایعه طوری که حدود ۱۵ درصد مردان ۲۵ تا ۳۵ ساله دارای واریکوسل هستن. درمان واریکوسل، عمل جراحیه که معمولاً یه شکاف حدود سه سانتی متری در ناحیه بالای کشاله ران داده می شه و همه سیاهرگای طناب بیضه قطع می شن. بعضی از سیاهرگای بیضه از داخل شکم عبور می کنن و جراح نمی تونه اونا رو ببینه.

حتی بعضی از مویرگا در داخل طناب بیضه قابل رویت نیستن، پس بسته به نوع عمل جراحی، اندازه برگشت بعد از عمل حدود ۱۰ درصده. بعضی وقتا واریکوسل فوق العاده شدید بوده و صدها سیاهرگ متسع داخل کیسه بیضه وجود دارن. این واریکوسلا هم با عمل جراحی صد در صد قابل اصلاح نیستن. بعضی وقتا مریض در معاینه واریکوسل مشخص نداره (واریکوسل بالینی) و با سونوگرافی رنگی مشخص می شه که مریض دارای واریکوسله. این نوع واریکوسل رو واریکوسل تحت بالینی می گن و بعضیا فکر میکنن عمل جراحی این واریکوسل موجب بهبود کیفیت اسپرم می شه.

*جراح و متخصص بیماریای کلیه و مجاری ادراری

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :