از بیماری نارکولپسی چه می دانید؟ | بیماری

: از مریضی نارکولپسی چه میدونید؟

از مریضی نارکولپسی چه میدونید؟

داشتن برنامه خواب و بیداری منظم یکی از راه های درمان مریضی نارکولپسیه

نارکولپسی شایع ترین دلیل نورولوژیک خواب آلودگی زیادتر از اندازه روزانه س و از دید اپیدمیولوژی، نارکولپسی مریضی شایعی نیس.

بروز این مریضی بیشتر در دهه دوم عمر بوده و با یه کاهش بروز در دهه سوم و چهارم زندگی همراه س. این مریضی معمولا مزمنه ولی با افزایش سن تخفیف پیدا میکنه.
دلیل این مریضی کمبود ماده ای به نام هیپوکراتین در سیستم عصبی مرکزیه که در تنظیم خواب و بیداری آدم نقش داره و کمبود اون منتهی به این مریضی می شه.

 

نارکولپسی چهار علامت مهم داره که شامل خواب آلودگی زیادتر از اندازه روزانه، فلج خواب، توهم در شروع و پایان خواب و از دست دادن یهویی توان عضلانی یا شل شدن یهویی عضلات می شه. خواب آلودگی زیادتر از اندازه روزانه و میل شدید به خواب در روز علامتیه که مریضی با اون بروز می کنه و طی ماه ها تا چند سال بعد علایم دیگه اون ظاهر می شه.

 

تمایل به خواب فقط در موقعیتایی که مناسب واسه خوابیدنه محدود نمی شه و ممکنه تحت شرایطی مثل فعالیتای نشسته و یکنواخت، پس از خوردن غذای سنگین و حتی در شرایطی که فرد مشغول انجام وظایف پرتحرکه هم اتفاق بیفته. در نوجوانان خواب آلودگی روزانه بیشتر با تنبلی و افسردگی اشتباه گرفته می شه.

 

فلج خواب یه احساس بسیار ناراحت کننده س که بیشتر هنگام خوابیدن یا بیدار شدن از خواب اتفاق می افته و مریض قادر به حرکت دادن خود نیس.
توهمات بین بخواب رفتن و با گسترش کمتر بین بیدار شدن هم ممکنه دیده شه. توهمات بیشتر از نوع بیناییه ولی بعضی وقتا می تونه شنیداری یا لمسی هم باشه. بیماران نارکولپتیک خیلی راحت به خواب می رن ولی خواب شبونه منقطع دارن. موقع خواب شب، همیشه بیدار شده و ممکنه خوابشون همراه با کابوسای شبونه باشه.

 

جهت تشخیص خواب آلودگی به وجود اومده به وسیله مریضی نارکولپسی، بعد از گرفتن توضیح حال معاینه فیزیکی، تست پلی سومنوگرافی شبونه و روز بعد تست MSLT جهت امتحان خواب آلودگی طی روز استفاده میشن. الان درمان قطعی واسه این مریضی وجود نداره. هدف از درمان، کنترل علائم نارکولپتیک و به بیشترین حد رسوندن کارکرد فرد در زندگی روزمره و مخصوصا فعالیتای شغلی فرده. کاهش خواب آلودگی طی روز و در نتیجه به بیشترین حد رسوندن کارایی و بهره وری بیماران در محل کار و تحصیل و به کمترین حد ممکن رسوندن خطرات و حوادث به وجود اومده به وسیله خواب آلودگی هم از اون جمله س.

 

هم اینکه کاهش مشکلات و خطرات به وجود اومده به وسیله حملات کاتاپلکسی مخصوصا در کسائی که در ارتفاعات فعالیت می کنن و در آخر کنترل علائم شبونه از جمله خواب به هم ریخته، توهمات در شروع خواب و فلج خواب که از علائم آزاردهنده این بیماریه.

 

درمان این مریضی چیجوریه؟
رعایت بهداشت خواب یکی از اصول مهم در درمان این بیماریه. داشتن برنامه خواب و بیداری منظم، دوری از سیگار کشیدن به خصوص سه ساعت قبل از خواب، دوری از مصرف الکل، چای، قهوه، شکلات طی سه الی چهار ساعت قبل از رفتن به تختخواب، جفت و جور کردن یه محیط مناسب و مطلوب واسه خوابیدن از نظر عوامل فیزیکی به خصوص گرما، سرما، نور و سر و صدا و دوری از روبرو شدن با نور شدید دست کم یه ساعت قبل از رفتن به بستر شامل این موارد می شه.

 

داشتن برنامه چرتای کوتاه مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ای هر چند ساعت طی روز یا چند چرت روزانه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ای به خصوص در وقتی که مریض احساس خواب آلودگی شدید داره و رعایت بهداشت خواب شبونه می تونه حملات خواب آلودگی و هم شدت خواب آلودگی طی روز رو کم کنه. اطلاعات عمومی درباره مریضی نارکولپسی باید در اختیار معلمان، شاغلان و مسئولان واحدهای شغلی قرار گیرد.

 

مشاوره قبل از استخدام خیلی با اهمیته. مشاوره شغلی به کارگر و کارفرما در مورد مشاغلی که فرد گرفتار باید از انجام اون دوری کنه، باید داده شه. از جمله در مشاغلی که شیفت کاری دارن و مشاغلی که نیازمند هوشیاری هستن. مشاغل حساس و پرخطر دیگه مانند کنترل پرواز و مانیتورینگ دقیق و خلبانی واسه مبتلایان به نارکولپسی مجاز نبوده و پیشنهاد می شه قبل از استخدام افراد در این مشاغل و هم اینکه در معاینات دوره ای این مریضی مورد بررسی و توجه جدی قرار گیرند. چرتای ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ای به فواصل سه تا چهار ساعت طی روز در محل کار کمک کننده س و می تونه در بهبود کارکرد فرد اثر داشته باشه.

 جمع آوری مطالب : آکا ایران

منبع :