از بیماری صدف یا پسوریازیس چه می دانید؟ | بیماری

دکترمسعود ملکی ، با اشاره به اینکه این مریضی شکلای جور واجور مختلفی داره، اما فرم عادی اون اینه که لکه های قرمز رنگ روی پوست ایجاد و روی اونا به وسیله یه پوسته ی سفید پوشونده می شه، گفت: استرس یکی از عوامل اصلی بروز این بیماریه و مریضی صدف یا (پسوریازیس) جزو مریضی های مولتی فاکتوریاله که هم عوامل ژنتیک و هم عوامل محیطی در اون نقش دارن.

ملکی گفت: وقتی که فرد زمینه ی ژنتیکی مریضی صدف رو دارا باشه اگه در برابر عوامل محیطی و عوامل ایجاد کننده مریضی قرار گیرد احتمال بروز مریضی در فرد هست.

ایشون گفت: این مریضی در همه ی سنین دیده می شه، ولی شروع مریضی در سنین ۳۰ – ۲۰سال بوده، هم اینکه این مریضی در آدمایی که بین ۵۰ تا ۶۰ سال سن دارن، بیشتر دیده می شه .

 مریضی صدف در جهان دو درصد گسترش داشته

ملکی گفت: آمار جهانی گسترش مریضی صدف دو درصده، ولی این آمار در نقاط جور واجور دنیا فرق داره و در بعضی نقاط به ۶ درصد هم می رسد.

متخصص پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: از جمله نقاط شایع بدن که درگیر مریضی  صدف می شن زانو،  آرنج و پوست سره. هر چند مریضی می تونه در همه نقاط بدن دیده شه، ولی صورت جزو نقاطیه که با احتمال خیلی کم گرفتار می شه .

مریضی صدف مسری نیس

مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: این مریضی مسری نیس و نباید با مریضی قارچ اشتباه گرفته شه، مریضی "پسوریازیس" کم خطره و بیشتر از نظر ظاهری مریض رو آزار می دهد.

ملکی با اشاره به اینکه دچار شدن به مریضی صدف ممکنه موجب گرفتاری مفاصل و ایجاد مشکل در ناخن های فرد شه، اضافه کرد: این مریضی بیشتر واسه فرد مشکلات روانی داره، هر چند ریزش پوسته های ضایعات هم می تونه واسه دور و بریا ناخوشایند باشه.

متخصص پوست در مورد مشکلات این مریضی در موارد شدید اعلام کرد: وقتی که مریضی شدید و گسترده باشه، به دلیل اینکه فرد پروتئین و املاح رو از دست می دهد، ممکنه کمبود بعضی مواد در بدن اون ایجاد می شه.

ایشون گفت: درمواردی که مریضی محدوده روش های درمان اون معمولا موضعیه و به وسیله کرم های موضعی و داروهایی که دکتر دکتر تجویز می کنه، قابل کنترله.

ملکی اعلام کرد: واسه مریضایی که بیشتر از ۱۰ درصد بدن اونا درگیر این بیماریه، از درمان های سیستمیک استفاده می شه که به صورت خوراکی، تزریقی و نور درمانیه.

ایشون گفت: در صورت درمان بیشتر بیماران به درمان جواب خوبی می بدن و در تعداد کمی از موارد مریضی برگشت پیدا می کنه.

مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی در آخر پیشنهاد کرد: اگه افراد سلامت روانی خود رو حفظ کنن و در برابر آسیب به پوست و آفتاب شدید قرار نگیرند و هم اینکه از داروهای محرک استفاده نکنن، می تونن بهبودهای دراز مدت، حتی واسه چند دهه داشته باشن.

منبع: خبرگزاری ایسنا

منبع : parsi1.com