از بیماری خاموش چه می دانید؟ | بیماری

دانستنیای زیر درباره سلامتی استخوانا، اندازه کلسیم لازم بدن، رژیم غذایی مناسب واسه تأمین و حفظ سلامتی بافت استخوانی در زنان و دختران جوون به وسیله مرکز اطلاعات بهداشتی ملی زنان

Information center ) HealthWomen s The National) جفت و جور شده.

پوکی استخون چیه؟

استئوپورز یا پوکی استخون یه بیماریه که در اون استخوانا استواری خود رو از دست میدن و امکان بروز شکستگی در بخشای پشتی، کمری و لگن هست. به این مریضی " مریضی خاموش" هم می گن، چون ضعیف شدن بافت استخوانی بدون هیچ علامتی صورت میگیره. معمولاً اولین نشونه های مریضی شکستگیای زیاد و کاهش قد فرده. این مریضی در هر گروه سنی می تونه بروز کنه ولی نصف زنان ۶۵سال به بالا به اون گرفتار هستن. زنان ۴ برابر مردان به این مریضی گرفتار می شن چون زنان از تراکم املاح استخوانی کمتری بهره مند هستن. پس از دوران یائسگی، کاهش استروژن در بدن، مشکل رو بیشتر می کنه.

در دچار شدن به مریضی پوکی استخون عوامل خطری وجود دارن که نمیشه اونا رو عوض کرد:

۱) جنس: زنان بیشتر از مردان به این مریضی گرفتار می شن. چون استخوانای ظریف تر و کم تراکم تری نسبت به مردان دارن و به سرعت پس از یائسگی با کم شدن تراکم استخون رو به رو می شن.

۲)   سن: با افزایش سن، اندازه دچار شدن به مریضی زیاد می شه.

۳)   سابقه یا گذشته خانوادگی: در خونواده هایی که سابقه دچار شدن به این مریضی هست بیشتر دیده می شه.

۴)   اندازه بدن: زنائی که از استخوانای ظریف و اندام کوچیک تری بهره مند هستن بیشتر به این مریضی گرفتار می شن.

۵)   نژاد: زنان سفید پوست و آسیایی نسبت به زنان مشکی پوست بیشتر گرفتار می شن.

عوامل خطری که میشه اونا رو عوض کرد عبارتند از:

۱) رژیم غذایی: رژیم غدایی که شامل کلسیم و ویتامینD به اندازه کافی باشه به استواری و سلامتی بافت استخوانی کمک می کنه.

۲)   فعالیت بدنی: در سرتاسر دوران زندگی می تونه استواری بافت استخوانی رو تضمین کنه.

۳) سیگار کشیدن: به دلیل کم کردن سطح استروژن در بدن، یائسگی زودرس بوجود میاره و امکان دچار شدن به مریضی پوکی استخون رو زیادتر می کنه.

۴) الکل: نوشیدن ۱ تا ۲ لیوان نوشابه الکلی در روز، حتی در زنان جوون، می تونه تراکم بافت استخوانی رو کم کنه و از استواری اون کم کنه.

توجه به سلامتی استخوانا ارتباطی به سن نداره. در دوران کودکی – وقتی که ساختن بافت استخوانی فعالانه صورت میگیره – به کودکان خود بیاموزیم که به سلامتی استخوانای خود فکر کنن. رژیم غذایی مناسب و فعالیتای بدنی به اونا کمک می کنه تا استخوانای محکمی داشته باشن. آموزش روش زندگی سالم اهمیت زیادی داره. رژیم غذایی ناجور و فعالیت بدنی کم در دوران کودکی و نوجوونی (۹ تا ۱۸ سالگی) منتهی به بروز ضعف بافت استخوانی در دوران بزرگسالی می شه. در این صورت  توان بدن در برابر صدمات و تصادفا کم میشه. از طرفی با پیروی از یه برنامه غذایی مناسب و شامل کلسیم به مقدار کافی و فعالیت بدنی منظم در دوران کودکی و نوجوونی میشه خطر بروز پوکی استخون رو در دوران بزرگسالی کم کرد.

فعالیتای بدنی مناسب واسه دختران جوون

فعالیتای بدنی با عنوان " فعالیتایی که وزن بدن رو تحمل می کنن" پیشنهاد می شه.

فعالیتایی که در اونا کف پاها و پاها وزن بدن رو تحمل می کنن. مانند راه رفتن، دویدن، تنیس بازی کردن، تکواندو، بسکتبال، لی لی بازی کردن و … فعالیتایی که در این گروه قرار ندارن عبارتند از: دوچرخه سواری، اسکیت سواری، شنا. البته این فعالیتا واسه حفظ تندرستی سودمندند و میشه اونا رو با فعالیتای دسته اول ترکیب کرد.

مصرف کلسیم و فعالیت بدنی بافت استخوانی رو محکم می کنه.

بدن ما واسه محکم کردن استخوانا و حفظ استواری اونا، به مصرف کلسیم و فعالیتای بدنی مناسب نیاز داره. تنها پرداختن به یکی از اونا فایده ای نداره بلکه باید به هر دو یعنی مصرف کلسیم و فعالیتای بدنی مناسب توجه کرد.

کلسیم به رشد استخوانا کمک می کنه. وقتی که بدن بافت استخوانی تازه می سازه اول ساختاری زیر بنایی به نام کلاژن(مهمترین پروتئین موجود در بافتای بدن ، استخون ، غضروف و پوست ) در بستر استخون قرار میگیره، بعد کلسیم، از جریان خون ورداشته شده روی اون می شینه. کریستالای بزرگ کلسیمی سوراخا و منافذ ساختار کلاژنی رو پر می کنن. کلسیم و کلاژن بافت استخوانی رو محکم می کنن.

کلسیم واسه خیلی از عملکردهای بدن ما ضروریست. رابطه عصبی( مسیرهایی که از راه اونا رشته های عصبی پیامای خود رو به مغز می فرستند)، عمل قلب و تنفس به وسیله وجود کلسیم صورت می گیرن. وقتی که غذای شامل کلسیم کافی به بدن نرسه، بدن ما واسه انجام وظایف اصلی خود تنفس، کار کردن قلب و برقرار شدن ارتباطای عصبی – کلسیم لازم خود رو از بافت استخوانی برداشت می کنه و دلیل ضعیف شدن بافت استخوانی می شه.

فعالیت بدنی واسه عضلات و استخوانا خوبه. همونجوریکه فعالیت بدنی عضلات رو قوی و ورزیده می سازه، استخوانا رو هم متراکم تر و محکم می کنه. استخوانا یه بافت زنده رو تشکیل میدن. تمرینای مناسب ورزشی به تشکیل بافتای استخوانی تازه کمک می کنه و استخوانا رو محکم تر می سازه. قوی تر شدن ماهیچه ها هم به استواری و حفظ استخوانا کمک می کنه، پس هنگام بروز حادثه، بدن رو از بروز شکستگی، مراقبت می کنن.

مقدار نیاز نوجوانان به کلسیم

مقدار لازم کلسیم واسه دختران ۹ تا ۱۸ ساله، ۱۳۰۰ میلی گرم در روزه. اما بیشتر دختران در این گروه سنی به مقدار کافی، کلسیم نمی خورن. تحقیقات نشون میدن که معمولاً دختران روزی ۸۰۰ میلی گرم کلسیم در رژیم غذایی خود دارن. در این جا جدولی از غذاهای مصرفی دختران جوون و مقدار کلسیم موجود در اونا جفت و جور و ارائه شده.

مقدار کلسیم (میلی گرم)

مقدار

ماده غذایی

۴۵۰mg

۱ فنجون

ماست کم چربی

۳۷۱mg

۱ عدد

ساندویچ پنیر

۳۱۵mg

۱ فنجون

ماست میوه ای

۳۰۰mg

۱ فنجون

شیر(بدون چربی یا کم چربی)

۲۰۴mg

نصف فنجون

ماکارونی و پنیر

۱۱۱-۴۱۷m

یه برش (قطعه)

پنیر پیتزا

۹۰mg

۱ فنجون

کلم بروکلی پخته یا خام

۸۴mg

نصف فنجون

بستنی

۷۱

۲۰ تا ۲۵ عدد

مغز بادام

۷۰mg

۲ برش (قطعه)

نون سفید

مصرف مکملای کلسیم

دختران می تونه مقدار زیادی کلسیم از رژیم غذایی خود به دست بیارن (همونجوریکه در جدول بالا گفته شده، کلسیم در بیشتر غذاها هست.) و درباره مصرف کلسیم اضافی با متخصصین بهداشت مشورت کنن. در مواد غذایی که کلسیم به اونا اضافه شده، مقدار کلسیم رو در واحد معینی از اون ماده غذایی ذکر می کنن، البته عکس العمل آلرژیک به بعضی از این نوع مواد دیده شده.

نبود تحمل لاکتوز

کسائی که با خوردن شیر دچار درد معده و نفخ می شن می تونن از  فرآورده های شیر (ماست، پنیر و …) مخصوص که در بازار عرضه می شه ، استفاده کنن. این فرآورده ها شامل آنزیم لاکتاز هستن. آنزیم لاکتاز به هضم شیر کمک می کنه. این آنزیم در بعضی از قرصا هم هست (مثلLactid). در صورت نبود دسترسی به این منابع بهتره بقیه مواد غذایی شامل کلسیم رو مصرف کنیم.

فرآورده های لبنی چاق کننده

شیر و فرآورده های اون چاق کننده نیستن. خیلی راحت می تونیم شیر یا ماست کم چربی مصرف کنیم. هر چند منابع غذایی شامل کلسیم دیگری وجود دارن. ولی فرآورده های لبنی، شامل مقادیر بیشتری کلسیم هستن.

نقش کافئین در دفع کلسیم

مصرف کافئین ( در قهوه و چای) اثر نامطلوبی بر سلامتی استخوانا نداره ولی پیشنهاد می شه که دختران جوون چای یا قهوه رو همراه با شیر مصرف کنن.

یه پیشنهاد در  افزایش و حفظ تندرستی استخوانا در نوجوانان

مهمترین پیشنهاد، داشتن رژیم غذایی غنی و دوری از مصرف نوشابه های الکلی و مصرف دخانیاته.

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه