از بیماری ام اس چه می دانید؟ | بیماری

: از مریضی ام اس چه میدونید؟

: مریضی ام اس یه مریضی نامعلوم و بسیار خطرناکه.علائم خیلی زود مریضی ام اس MS و مشکلات چشم – شایع ترین علایم اولیه مریضی MS مشکلات بینایی هستن از نظر بالینی به نام مشکل عصب بیناییه التهاب عصب بینایی باعث دچار مشکل شدن مرکز بینایی شخصه.

 

این می تونه دلیل تاری دید تو یه یا هر دو چشم، دو بینی یا از دست دادن کنتراست و رنگای روشن می شه. سوزن سوزن شدن و بی حسی – از اونجا که MS تحت تاثیر اعصاب مغز و ستون فقرات ( مرکز پیام بدن ) قرار داره می تونه سیگنالای مخالف در دور و بر بدن بفرسته.

 

بعضی وقتا، هیچ سیگنال فرستاده نمی شه که منتهی به شایع ترین علامت، بی حسی می شه. بی حسی بیشتر شامل صورت، بازوها، پاها و انگشتان می شه. احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی شایع ترین علائم اخطار دهنده MSه. درد و اسپاسم عضلانیدرد طولانی و اسپاسم عضلانی غیر ارادی هم با مولتیپل اسکلروزیسه.

 

 

تو یه مطالعه، در جامعه ملی مولتیپل اسکلروزیس، نشون داد که نصف بیماران MS دارای درد طولانی هستن. سفتی یا گرفتگی ( اسپاسم ) هم شایعه و شامل احساس سفتی عضلات یا مفاصل و غیر قابل کنترل، حرکات تند و سریع و دردناک اندامد که بیشتر پاها رو تحت تاثیر قرار میده اما کمر درد هم رایجه.

 

خستگی و ضعف – در مراحل اولیه MS خستگی و ضعف غیر قابل توضیح ۸۰ درصد از مردم رو تحت تاثیر قرار میده (MS انجمن ملی ۲۰۱۲) خستگی طولانی وقتی که اعصاب ستون فقرات بدتر شه اتفاق می افته. معمولا خستگی یهویی ظاهر می شه و واسه هفته ها قبل از بهبود زمان میبره.

 

در اول ضعف قابل توجه در پاها هست. مشکلات تعادل و سرگیجه – سرگیجه و مشکلات در هماهنگی و تعادل در میان شایع ترین مشکلات حرکتی واسه افراد گرفتار به MSه. این مریضی مانع از حرکت می شه چون که مردم بیشتر احساس سرگیجه دارن در سرگیجه محیط دور و بر فرد می چرخن این اتفاق فرد با ایستادن فرد میفته.

 

 

مثانه، روده و مشکل کارکرد جنسی – مثانه به درد نخور علامت دیگه ایه که تا ۸۰ درصد در افراد گرفتار به MS اتفاق افتاده (MS انجمن ملی، ۲۰۱۲). این می تونه شامل تکرر ادرار، غرایز قوی واسه ادرار کردن، یا نبود توانایی در نگه داشتن ادرار، در طول روز یا شب باشه. حالا خوبیش اینه، نشونه های مربوط به ادرار قابل کنترل هستن.

 

با احتمال خیلی کم افراد گرفتار به MS هم یبوست، اسهال و یا از دست دادن کنترل روده رو تجربه کنن. واسه افراد با MS به دلیل حملات سیستم اعصاب مرکزی که دلیل شروع MS می شه. در تحریک جنسی هم می تونه دلیل مشکل شه. مشکل نعوذ در مردان و کاهش میل جنسی نسبت به گذشته

 

در هر دو جنس هست. مشکلات شناختی – حدود نصف افراد گرفتار به MS یه جور مانعی واسه رشد کارکرد شناختی خود دارن. این می تونه شامل: مشکلات حافظه، توجه پایین، مشکلات زبون و همراه با اون مشکلات روانی، افسردگی و بقیه مشکلات هیجانی رایجه.

منبع :