از بایدها و نبایدهای حجامت بیشتر بدانیم | بیماری

: حجامت یا cupping به یه روش خون گیری در طب سنتی گفته می‎شه که با ایجاد خلأ روی نقاطی از پوست بدن به دو روش تر و خشک، واسه درمان بعضی مریضی‎ها به کار می‎رود، این روش درمانی، ریشه در طب چینی داره و به دلیل وجود احادیثی از پیامبر اکرم(ص) در این باره، امروزه، این روش در میان مسلمانان کشورای اسلامی بیشتر استفاده میشن.

دکتر سید مصطفی اعرج خدایی، متخصص طب سنتی ایرونی، با اشاره به سیاست‎های وزارت بهداشت در مورد حجامت کردن، گفت: راه و روش وزارت بهداشت در مورد طب سنتی، مبنی بر آموزش علمی این رشته به شکل رشته تخصصی طب سنتی، واسه پزشکان و در دانشکده‎های طب سنتیه، در مورد انجام حجامت هم این سیاست صدق می‎کنه، از این رو، پزشکان عمومی با انتخاب رشته‎ی طب سنتی به عنوان رشته‎ی تخصصی شون، می‎تونن این رشته رو به طور علمی و به روش‎ای درست یاد بگیرن.

ایشون در ادامه با تأکید بر مراحل سه گانه درمان در طب سنتی گفت: این مراحل شامل تصمیمات حفظ سلامتی با اصلاح سبک زندگی، به کار گیری داروهای گیاهی و گیاهان دارویی و در مرحله آخر اعمال یداوی مانند حجامت و زالودرمانیه، یعنی درمان بیماران باید با تشخیص دکتر متخصص طب سنتی و براساس اولویت اصلاح سبک زندگی شامل تغذیه، خواب، ورزش و موارد دیگه باشه.

این متخصص طب سنتی ایران ادامه داد: مواردی مانند حجامت که یه جور روش تهاجمی بوده و می تونه با عوارضی همراه باشه هم باید براساس تشخیص فرد متخصص و تحت نظر اون انجام شه، از این رو پیشنهاد می‎شه تا ادما از مراجعه به مراکز غیرمجاز و افراد غیرمتخصص واسه حجامت کردن، دوری کنن.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: حجامت به دو نوع خشک(بدون شرط) و تر(با شرط) تقسیم می شه، در نوع خشک از بادکش و در نوع تر از تیغ واسه خون‎گیری استفاده می شه، حجامت با دو هدف درمان و پیشگیری انجام میشه، بهتره حجامت با هدف پیشگیری، اوایل بهار و در بعضی مناطق، اواخر زمستون و حجامت با هدف درمان با در نظر گرفتن بهترین زمان واسه انجام اون مثلا روزای شونزده و هفده ماه های قمری انجام شه.

<>

حجامت روی کودکان زیر دو سال و افراد بالای ۶۰ سال پیشنهاد نمی‎شه

ایشون با توضیح دادن این موضوع که ۱۰ شرط واسه انجام حجامت لازمه، گفت: کارشناسان طب سنتی با در نظر گرفتن این ۱۰ شرط به عنوان راهنمای کلی انجام همه اقدامات مربوط به دفع سموم و با قرار دادن این شروط کنار هم، به این نتیجه می رسن که حجامت کردن واسه یه فرد لازمه یا نه، سن و مزاج از جمله این ۱۰ شرط هستن، طوری که حجامت کردن روی کودکان زیر دو سال و افراد بالای ۶۰ سال و کسائی که کار سنگین می کنن، پیشنهاد نمی‎شه.

ایشون اضافه کرد: حجامت کردن روی افراد بسیار چاق و بسیار لاغر، کسائی که ضعف عمومی دارن و آدمایی که مشکلات انعقادی داشته و از داروهای رقیق کننده خون مانند «وارفارین» یا «آسپرین» استفاده می‎کنن، هم پیشنهاد نمی‎شه و انجام اون در اینجور مواردی، به جای بهبودی ممکنه به بدتر شدن مشکل منجر شه، باید توجه داشت که حجامت در هوای بسیار سرد یا بسیار گرم هم انجام نشه.

اعرج خدایی با اشاره بحجه مشکلات احتمالی حجامت در مراکز غیرمجاز گفت: اگه حجامت به روش بهداشتی انجام نشه، درگیری با مریضی‎هایی مانند هپاتیت و بیماریای پوستی دور از انتظار نیس، پس مردم واسه انجام عمل حجامت به مراکز مورد تائید وزارت بهداشت مراجعه کنن.

منبع : جام جم

.

منبع : saten.ir