از بازتاب درمانی چه می دانید؟ | طب ایرانی

درخشش درمانی ،درخشش درمانی یا رفلکسوژی یه جور روش تشخیص و درمان بیماریها هستش که گذشته قدیمی در دو کشور چین و هند داره.

گذشته درخشش درمانی

چینیا، روشای جور واجور فشار درمانی یا درخشش درمانی رو بیشتر از ۵۰۰۰ سال پیش آزموده ان و احتمال میره که این روش ها، چیزی مشابه روش امروزی بودن. دلایلی هم هست مبنی بر اینکه مصریان باستان آگاه بودن و اونو به کار می بردن. هم اینکه روشای مشابهی هم در هند و ژاپن شناخته شدن.

در بین بعضی از سرخپوستان قبایل آمریکای شمالی یه جور درخشش درمانی پا عادی بود، به خصوص ، سرخپوستان چروکی ، که این روش درمانی رو تا قرن هفدهم به کار می بردن و تا به امروز، بازم این روش رو به عنوان بخشی از آیین شفابخشی خود ادامه میدن.

درخشش درمانی چیه؟

درخشش درمانی طب جانشین شامل قانون فیزیکی از اعمال فشار به پاها، دستا، و یا گوش با انگشتان دست و بدون به کار گیری روغنه. پزشکان رفلکسولوژی یا درخشش درمانی ادعا می کنن هر کدوم از سیستما و اعضای جمعی و مفرد بدن نشون دهنده تصویر خود روی دست و پا، است که اثر ماساژ پا دست و گوش در مناطق رفلکس اون اعضا، یه تغییر فیزیکی به اون عضو منتقل می کنه.

این علم یه درمان ظریف و هنری شفا بخشه که جزو علوم کل نگر یا طب مکمله و با ایده درمان از راه ماساژ کف پاها، دستا و لاله گوشا پایه ریزی شده. کل نگری بدن، ذهن و روح رو به هم وصل کرده و هر کدوم رو به دیگری موثر می دونه.

از درخشش درمانی چه میدونید؟

فلسفه درخشش درمانی چیه؟

نبود تعادل بدن در طول جریان زندگی روزانه می تونه دلیل شه که پیامهای عصبی در هر جای بدن بسته (بلوکه) گردند و این بدون معنیه که سرعت حرکت پیامهای عصبی به عضلات، اعضاء و غدد بدن تا حدودی کنه می شه.

علم رفلکسولوژی در جهت رفع این انسداد مسیرها و بهبود ارتباطات عصبی عمل می کنه. هم اینکه آزادسازی اندورفینها رو در بدن زیاد می کنه و موجب افزایش سلامتی و نشاط و “احساس خوب بودن” در فرد می شه.

بیشترً رفلکسولوژی رو روی کف پا انجام میدن، اما روی کف دست هم کاربرد داره. تقریباً در کف هر پا ۷۲۰۰ پایانه عصبی هست. هم اینکه هر پا شامل ۲۶ استخون کوچیک، ۱۱۴ لیگامان و ۲۰ عضله س که به وسیله بافت همبندی، عروق خونی و اعصاب به همدیگه وصل گشته و به وسیله پوست پوشیده شدن.

این اجزاء با دقت بسیار عالی با همدیگه موافق شدن و این ساختمون پیچیده روی دو قوس اصلی تعادل پیدا کرده. قوس اول از پاشنه پا تا قانون انگشت کوچیک و قوس دوم از پاشنه پا تا انگشت بزرگ (شست) امتداد پیدا میکنه.

پاشنه پا قسمتیه که فشار وزن بدن ما رو تحمل می کنه و به وسیله لایه های مراقبت کننده چربی واسه جلوگیری از اصطکاک در بین استخوانها، در هر قدمی که بر می داریم، عایق کاری شده. کف دست هم که مرکب از ۲۷ استخوانه ممکنه در رفلکسولوژی استفاده بشه.

در رفلکسولوژی ، پاها “macrocosm” یا یه نقشه کوچیک از کل بدن هستن .یعنی تموم اعضاء و قسمتهای جور واجور بدن روی اونا مشخص شده و نظم و ترتیب قرار گرفتن بخشهای بدن روی کف پاها دقیقاً مشابه نظم و ترتیب قرار گرفتن اونا در بدنه (تصویر) این بازتابها رو میشه روی کف پا، انگشتان و در طول کناره داخلی و خارجی پا، یافت کرد.

با اینکه بیشتر آدما با پاهای سالم به دنیا میان ولی تخمین زده می شه که تقریباً در ۸۰% بزرگسالان ، مشکلات پاها پیش میاد. هرچند مشکلاتی مثل میخچه، پینه و موارد مشابه رو بیشترً به وجود اومده به وسیله کفشهای ناجور می دونن و اما اینا فقط بخشی از مشکلات هستن و درخشش شناسی عقیده داره که مشکلات پاها با مشکلات داخلی بدن در رابطه هستن.

روش درخشش درمانی

در درخشش درمانی ، با کمک سر انگشت شست دست و دیگه انگشتان، نقاط بازتابی تحت فشار قرار می گیرن. فشار انگشتان باید محکم و عمیق بوده و در عین حال آزار دهنده نباشه و به شکلی وارد شه که شخص تحت درمان، در نقاط جور واجور پاها و دستا حساسیت متفاوتی احساس کنه.

اینکه شخص در چه نقاطی، چقدر درد و حساسیت داره به درخشش دکتر کمک می کنه تا به مریضی در قسمتای جور واجور بدن پی ببره.

در واقع کار درخشش دکتر در این مرحله، شناسایی قسمتایی از بدنه که از حالت تعادل خارج شده و به اصطلاح مریض شدن با شناسایی این بخشا، می تونه اونا رو درمان کنه.

اثراتی که درخشش درمانی می تونه داشته باشه

۱- متعادل سازی سیستمهای بدن، بطوریکه بدن بتونه خود رو شفا دهد.

۲- موجب تحریک اون نواحی از بدن و ذهن که کارکرد درست ندارن می شه.

۳- دیدگاه ذهنی مثبت رو تقویت می کنه ( براساس دیدگاه کل نگر تندرستی عبارتست از هماهنگی فعل و عکس العمل انرژیا در داخل بدن. افکار منفی و احساسات منفی، جریان آزادانه این انرژیها رو محدود کرده و دلیل انسداد اونا در بدن می شه که اگه اصلاح نشن آخرسر به شکل مریضی خودنمایی می کنن.

۴- خلاص شدن احساسات سرکوب شده به وجود اومده به وسیله فشارها و استرس، آروم سازی بدن و تغییر وضع زندگی.

۵- آرامش بدن.

۶- با افزایش آزادسازی اندروفینا به کنترل درد کمک می شه.

۷- علمکرد سیستم ایمنی رو زیاد کرده جریان لنفاتیک رو بهتر میکنه.

۸- تندرستی بدن رو در حالت متعادل نگه می داره.

۹- سطوح تمرکز رو زیاد می کنه.

۱۰- گردش خون و جریان عصبی رو بهتر کنه.

۱۱- در نواحی انسداد که معمولاً به شکل درد احساس می شن، موجب آرامش می شه.

به هر حال همه افراد می تونن این علم رو بیاموزند ولی واسه مهارت پیدا کردن به سالها تمرین و کسب تجربه نیازه.

کاربرده های روش درخشش درمانی

روش درخشش درمانی مانند روش سوزن درمانی، بیشترین موفقیت رو در مشکلات کارکردی داره. احتمال اینکه روش درخشش درمانی بتونه یه جور عفونت شدید داخلی رو درمان کنه کمه و هم مسلمه که این روش نمی تونه حالات غیر عادی ساختاری بدن چون بادفتق، بسته شدن روده و یا شکستگی استخون رو درمان کنه.

این روش در درمان یبوست، تنگ نفس، حالات فشار عصبی-روانی، مشکلات کیسه مثانه، مشکلات سینوسا، و حتی مشکلات شدید چون سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا موفقیت خوبی داشته، هم اینکه واسه درمان شکلای جور واجور سردردها مخصوصا سردرد میگرن به درد بخور بوده.

کار اصلی درخشش درمانی تحریک نیروهای شفابخش طبیعی بدن به فعالیت بیشتر و بر انگیختن اونا و هدایت تمرکز اونا روی یه عضو خاص بدنه.

نبض ما– جمع آوری

منابع

پیام سبز، شفاآنلاین، تبیان

.

منبع :